Menu

Zubní kámen

Publikováno: 28/06/2016

Jak jej poznat?

Se zubním kamenem a všemi doprovodnými problémy se nejčastěji setkávají majitelé starších pejsků především menších plemen. Tito psi  mají zuby blízko u sebe a často odmítají žvýkat tvrdé věci, které by zaručovaly mechanické čištění. Nezávislé studie ukázaly, že 80 % psů starších tří let trpí onemocněním dásní.
Šedý povlak na zubech psa doprovázený zápachem – tak poznáte zubní kámen, který je nutné odstranit. Může jej doprovázet krvácení dásní, které svědčí o pokročilém zánětu, který pro pejsky bývá velmi bolestivý.
Zubní plak je třeba pravidelně mechanicky odstraňovat, jinak jeho vrstvy narůstají a tvoří se zubní kámen, který pak tlačí na dáseň, dochází k odhalování zubních krčků a zánět se tím zhoršuje. Díky tomu často pejskové přestanou přijímat potravu a může být nutné zuby vytrhat, nebo dokonce samy vypadnou.
Zánět se může rozšířit skrz kost čelisti, díky čemuž dojde k jejímu zlomení. Zánět se také může šířit do celého těla a zatěžovat ledviny, srdce a játra. Pokud je plak ve stádiu tenkého žlutého povlaku na zubech, je ještě možno ho odstranit čištěním. Zmineralizovaný zubní kámen je ale už příliš tvrdý a jediná možnost jak ho odstranit je ultrazvukem u veterinárního lékaře. Tento zákrok probíhá v celkové narkóze, která je pro psí organismus velmi náročná a představuje pro něj riziko úměrné věku psa.

zubní kámen

Než půjdete k lékaři

Předcházet tomuto scénáři je přitom jednoduché. Starat se o psí zuby stejně, jako se staráte o své vlastní.  Roli hraje i výběr stravy. Pokud krmíte granulovaným krmivem, je nutné jej nemáčet, aby docházelo k mechanickému čištění při žvýkání. Není na škodu, pokud jsou granule velké.
Čerstvá strava je pro psí zuby ale mnohem vhodnější. Žvýkání masa a kostí pomáhá udržovat zuby čisté a zdravé. I při správném krmení je ale třeba zuby čistit kartáčkem a pastou a to nejlépe každý den, abyste si s pejskem vytvořili rituál. Nutno je ale zuby čistit alespoň dvakrát týdně. Vhodný psí kartáček je hustý a měkký. Lze použít i gumové kartáčky na prst.
Důležitý je výběr zubní pasty. Psí pasta je odlišná od lidské, má nižší obsah fluoru a musí být uzpůsobená ke konzumaci, jelikož pes si tlamu po čištění vypláchnout neumí. K tomuto jsou skvělé pasty s příchutí, které psovi navíc chutnají a tak se bude na čištění dokonce těšit.

Dogtown doporučuje

Zubní pasta C.E.T. od Virbacu s drůbeží příchutí funguje na enzymatické bázi, likviduje bakterie obsažené v zubním plaku. Je vhodná pro celkovou ústní hygienu vašeho psa i kočku. Zvyšuje přirozenou obranyschopnost ústní dutiny a působí též proti nepříjemnému ústnímu zápachu.

Virbac
Dalším skvělým pomocníkem v boji proti zubnímu plaku může být Plaque frei pasta od Dr.Clauderse. Je to přírodní doplněk stravy pro psy i kočky, který napomáhá účinně bojovat s hromaděním zubního plaku na zubech a dásních.
Patentované bakterie mléčného kvašení typu Lactobacillus paracasei dokážou vytvořit na zubech ochranný film, který nedovolí shlukům částeček zubního plaku přilnout k povrchu zubů. Třením jazyku o zubní sklovinu je plak mechanicky odstraňován.

Dr. Clouder

Osvědčený je i gel od CdVetu. Ten zajišťuje komplexní péči, rozpouští plak a odstraňuje zubní kámen, váže toxiny a plísně. CdVet DentaVet Gel je přírodní dentální přípravek pro komplexní a mimořádně účinnou péči o zuby, dásně a mikroflóru ústní dutiny s hojivými účinky cdVet bylin (konopí, fenykl, kadidlovník).

cdVet
Tyto prostředky a mnoho jiných najdete na naší prodejně Dogtown na Letné a nebo na našem eshopu v sekci Péče o psí chrup: http://www.hotdogs.cz/210-pece-o-psi-chrup.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli přípravek, nezapomínejte na pravidelnou dentální hygienu svého mazlíčka. Přispějete tak k jeho dlouhému a spokojenému životu a ušetříte si mnohé nákladné návštěvy veterinární ordinace.

Autor: Tereza Hánová

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét