Menu

Množírny: Jak si nepořizovat psa

Publikováno: 14/03/2019

Vrozené vady, začervení, záněty, trvalé zdravotní problémy či předčasná smrt. To jsou následky, které budete řešit, pokud si pořídíte domácího mazlíčka od lidí, jež chovají psy pro zisk v takzvaných množírnách. A nebude to levné.

Pes z útulku nebo FCI stanice

Když konečně podlehnete psím očím svých dětí a svolíte k pořízení psa, máte na výběr dvě dobré a jednu hodně špatnou možnost.

1.

Nejlepší řešení je návštěva útulku, kde nejčastěji narazíte na křížence. Nemají sice průkaz původu (PP), ale zato bývají zdravější než některé přešlechtěné rasy s dlouhým rodokmenem. České útulky praskají ve švech, takže si odsud můžete odvést dospělého psa, ale seženete i malé štěně. Psi jsou očkovaní a vyšetření veterinářem, takže si domů neodvezete nemocné zvíře. O dalších výhodách „hotového“ pejska z útulku se dočtete zde.


2.

Pokud toužíte po pejskovi s rodokmenem (PP) nebo po plemeni, které v útulku nemůžete najít, musíte hledat mezi registrovanými chovatelskými stanicemi FCI (pozn. Fédération Cynologique Internationale, Mezinárodní kynologická federace). Chovatelskou stanici požadovaného plemene si ověříte v rejstříku Českomoravské kynologické unie nebo přímo na stránkách FCI. Registrované chovatelské stanice musejí splňovat přísné podmínky chovu, zdravotních testů, vzhledových standardů či povahových rysů plemene.

„Štěně jsme si našli na internetu. Z fotek vypadalo všechno ideálně. Pejska jsme si předávali napůl cesty, takže ani to nám nepřišlo divné. Až po týdnu jsme u veterináře pochopili, že něco není v pořádku…“
Paní H., Chrudim

3.

Nejhorší možností je, pokud se rozhodnete pořídit si „značkového“ psa, který nemá průkaz původu (PP), a proto ho majitel nabízí za zvýhodněnou cenu. Můžete si být jisti, že co ušetříte na pořizovací ceně za psa z množírny, to zaplatíte za jeho následnou léčbu. A pravděpodobně mnohem více.

Jak poznat inzerát množírny
Dobrý pozor si dejte, zda se v textu nevyskytují spojení typu „miničivava“, „miništěně“, „minicokoli“, „nadpočetné štěně bez PP“, „poslední z vrhu bez PP“, „nové plemeno“ nebo „netradiční zbarvení“. Z fotky v inzerátu nic nepoznáte, protože může být falešná.

Návštěva u chovatele

O stavu psa a jeho prostředí byste se ještě před nákupem měli přesvědčit na vlastní oči. Zvíře určitě nepřebírejte a nekupujte od chovatele někde na parkovišti. Pokud vám něco takového navrhne, jde s největší pravděpodobností o majitele množírny.

Správný chovatel má se svými psy osobní pouto a individuální přístup.

Seriózní chovatel nebude mít psy namačkané v kotcích, nebude mít psy bázlivé nebo dokonce agresivní. Nebude mít problém ukázat vám matku štěňat a otce (případně dát kontakt na jeho majitele). Štěňata by měla být čistá, mít zakulacená bříška, neměla by mít výtok z očí, uší ani čumáčku. Srst by měla být lesklá a v neposlední řadě by neměla zapáchat, například od výkalů.

Chovatel by vám měl ukázat:

  • osvědčení o registraci v FCI
  • dokumentaci o zdravotním vyšetření obou rodičů
  • průkazy původu štěňat
    (V ČR je může vystavit pouze ČMKU nebo ČKS, což jsou organizace, které zaštituje FCI.)
  • očkovací průkaz, kde by mělo být zaznamenáno povinné očkování a odčervení
  • kupní smlouvu k nahlédnutí

Očkovací průkaz není průkaz původu

Majitel množírny vám může tvrdit, že očkovací průkaz je totéž jako průkaz původu. Není to pravda.
Do očkovacího průkazu veterinář zaznamenává očkování a odčervení, které pejsek dostal a kdy jej dostal.

Průkaz původu je něco jako rodný list člověka, jen výrazně podrobnější. Obsahuje důležité údaje, jako jsou jméno psa a chovatelské stanice, plemeno, datum vrhu, barvu, číslo zápisu, číslo tetování (případně čipu), přehled o předcích, jméno chovatele a majitele.

Dávejte si také pozor na řeči typu „Je poslední z vrhu, tak průkaz původu nemá“ nebo „Průkaz původu se mu může nechat udělat později“. Průkaz původu mají všechna štěňata z vrhu, ať se narodí v jakémkoli pořadí, a dostávají ho hned, ne po roce života. Pokud štěňata průkaz původu mají, mají ho bez výjimky všechna, i kdyby jedno bylo beznohé.

Znak Českomoravské kynologické unie.

Chovatelská stanice bez FCI registrace

Můžete narazit na problém, že chovatelská stanice bude sice nabízet štěňata s PP, nebude však registrovaná pod FCI, nýbrž pod jinou kynologickou organizací (KC, AKC, BKC,ADBA…). Může se jednat o plemena, která nejsou FCI uznaná, například Americký pitbulteriér. V takovém případě si na internetu ověřte, pod jakou organizaci dané plemeno psa spadá, případně oslovte jiného zkušeného chovatele plemene. Množitelé totiž často prodávají štěňata s padělaným průkazem původu, například z Thajska.

Vybraného prodejce se hodně ptejte a řádně si ho „proklepněte“. Koupě psa nemusí být velká počáteční investice, ale emočně budete zainteresováni na dlouhé roky.

Výše uvedené informace je potřeba si nastudovat dopředu a řídit se podle nich už při výběru prodejce štěňat. Jinak se vám může také stát, že pro štěně přijedete do množírny, uvědomíte si, že jste na špatném místě, ale budete chtít alespoň jedno štěně „zachránit“. Když už se tak stane nenechte si to pro sebe. Upozorněte na nekalé praktiky jednu z níže uvedených organizací, které se věnují boji proti množírnám.

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét