Menu

Psí inteligence

Publikováno: 24/03/2018

Psí mozek, inteligence a myšlení je v poslední době čím dál častěji zkoumaným tématem.

Vztah lidí k jejich čtyřnohým mazlíčkům se změnil a mnozí se teď ptají, jak jsou vlastně jejich psi chytří. Psí inteligence se najednou stala centrem pozornosti. Je to zjevné i z produktů, které vídáte v každých chovatelských potřebách: hračky ke stimulaci psí inteligence, hlavolamy atp.

Úhel pohledu

Pro někoho je chytrý pes ten, který se rychle učí a dokáže perfektně poslouchat. Pro jiného je chytrý naopak pes s vlastní hlavou, který jedná nezávisle.
Psi, kteří se hůř učí a nejsou tolik nadšení do spolupráce, nejsou hloupí, jen je třeba k nim přistupovat s větší dávkou trpělivosti. Mnoho lidí to možná překvapí, ale ve skutečnosti nejsou chytří psi ideálními společníky přesně proto, že jsou příliš chytří. Obecně lidé připisují inteligenci psům, kteří:

 • se rychle učí a konzistentně plní povely
 • plní své úkoly dobře a mají stabilně dobré sportovní výsledky
 • jsou ochotni se učit to, co po nich lidé chtějí

Vědci ale hodnotí psí inteligenci jinak, než majitelé. Ve skutečnosti jsou chytří psi většinou otravní a nároční. Jsou neposední, snadno znudění a dělají nepořádek. Lidé se zajímají o inteligenci, ale přitom co od psa chtějí, je spíše přítulnost a poslušnost.

Co na to vědci

Doktor Brian Hare z Dukeovy univerzity vytvořil stránku s názvem Dognition, kde může majitel se svým psem hrát hry vyvinuté psími trenéry, behavioristy a vědci. Hare věří, že stejně jako lidé, mají psi několik typů inteligence. Dognition testuje psí empatii, komunikaci, vynalézavost, paměť a úsudek.

Případy ze života

Mezi psy, kteří prošli tímto testem, patří i velmi slavná dvanáctiletá Border colie Chaser. Chaser dokáže správně identifikovat okolo 1000 předmětů, umí rozeznat podstatná jména a slovesa a je považována za nejchytřejšího psa na světě. Výsledky jejího testu byly fascinující.
Vědci položili na hromadu 10 věcí, které Chaser uměla identifikovat a přihodili k nim jednu neznámou věc. Pak ji požádali, aby přinesla tu jedinou věc, kterou neznala a ona úkol splnila správně, protože pochopila, že se jedná o tu věc, kterou nepoznává. Když ji o týden později požádali, aby tu stejnou věc přinesla znovu, pamatovala si ji.
V kategorii dedukce a paměti měla Chaser naprosto nadprůměrné výsledky. V kategorii komunikace a empatie, což jsou kvality, kterých si majitelé u svých psů cení nejvíce, byly ale výsledky Chaser zcela průměrné. Každý pes tedy může být chytrý jiným způsobem.

Nejchytřejší rasy

Podle specialistů studujících tuto problematiku jsou toto nejchytřejší psí rasy:

 1. Border Kolie
 2. Pudl
 3. Německý ovčák
 4. Zlatý retrívr
 5. Dobrman
 6. Sheltie
 7. Labrador
 8. Papillon
 9. Rottweiler
 10. Australský ovčák

Většinu lidí tento seznam asi nepřekvapí, je ovšem už mnoho let starý a rasy na něm figurující jsou hlavně velmi populární plemena, která jsou obecně mnohem známější než většina ostatních.

Spousta psů na tomto seznamu je velkých ras, tady je příklad několika menších psů, kteří jsou známí svou inteligencí:

 1. Pembroke Welsh Corgi
 2. Mini knírač
 3. Šiperka
 4. Kokršpaněl
 5. Pomeranian
 6. Cardigan welsh Corgi
 7. Jorkšírský teriér
 8. Border teriér
 9. Australský teriér
 10. Cairn teriér

Nezávisle na rase – vlastnit chytrého psa může být opravdu náročné. Pokud předpokládáte, že pořídit si jedno z těchto inteligentních plemen bude znamenat snadnější péči o něj, tak se mýlíte. Je třeba si uvědomit, že tito psi vyžadují mnoho mentální i fyzické aktivity. Jejich chytrost jim nepomůže pochopit, proč jsou doma sami, nebo že se vám zrovna nechce jim věnovat. Chytří psi se rychle začnou nudit a z nudy může pramenit mnoho problémového chování a ničení vybavení bytu je tím nejmenším. Inteligentní psy je třeba neustále zaměstnávat a nabízet jim dostatek aktivity, aby se těmto problémům předešlo.

Zdroj: https://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2018/02/19/how-smart-are-dogs.aspx

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét