Menu

Plemena psů, která možná neznáte II.

Publikováno: 25/01/2018

Již před časem jsme Vám přinesli první díl tohoto seriálu o méně známých psích plemenech. Jejich seznam se ale prvním článkem zdaleka nevyčerpal a proto vás dnes seznámíme s dalšími několika psími rasami, které jste možná dosud neznali.

Azavak

Azavak je typ chrta pocházející z Afriky, kde byl šlechtěn nejen pro lov, ale plnil i úlohu hlídače. Tento pes po staletí doprovázel kočovné Tuaregy v jihoafrické Sahaře. Pes je to samostatný a má v sobě zakořeněnou určitou divokost, díky které je hůře trénovatelný, a snad proto u nás není tolik populární. K cizím lidem je nedůvěřivý a vyžaduje hodně pohybu. Díky místu jeho původu je Azavak schopný fungovat i ve velkých vedrech, naopak chlad nesnáší dobře.
U nás existuje jen okolo tří CHS tohoto málopočetného plemene.

Mudi

https://www.pannoniaklub.cz/
Toto plemeno pochází z Maďarska, kde vzniklo přibližně v 19. století. Mudi je velmi inteligentní ovčácký pes, který je ale velmi všestranný. Používá se dnes i na stopování, záchranářství nebo agility. Byť v zemi původu je toto plemeno velice populární, jinde příliš rozšířené není, asi hlavně kvůli svým opravdu vysokým nárokům na pohyb a silné potřebě pracovat, což z něj ale dělá skvělého psa na sport.
V ČR existují cca tři CHS tohoto plemene.

Bedlington teriér

http://www.kcht.cz/
Bedlington teriér na první pohled může připomínat jehňátko, ale nenechte se mýlit, stále je to teriér i s jejich aktivní povahou a určitou problematičností ve vztahu k ostatním psům. Je to ale plemeno k lidem přátelské, zvídavé a hravé, které se rychle učí.
I tyto pejsky je možno u nás potkat, i když je jich zatím malý počet.

Catalburun

Lovecký pes pocházející z Turecka je jinde ve světě velmi málo rozšířený. Odhadem je na celém světě pouze okolo dvou set těchto jedinečných psů. Poznáte ho ale na první pohled díky jeho rozštěpenému čenichu. Dříve se mělo za to, že díky němu mají zvlášť citlivý čich, který jim pomáhá při stopování. Dnes už se ale ví, že tomu tak není. Přesto je to výjimečný lovecký pes hodící se i na policejní práci. Získat jej je velmi obtížné.

Basenji

Basenji je lovecký pes pocházející ze střední Afriky. Je zvláštní tím, že neštěká, pouze vydává jakési jódlování, díky tomu, že má atypický hrtan. Basenji spadá mezi takzvaná „primitivní“ plemena, čili jedna z nejstarších plemen na světě. Tato plemena se ale také vyznačují určitou divokou povahou, takže je vhodnější pro trpělivé páníčky, a to i proto, že má silné lovecké pudy. Je to pes aktivní a hravý, povahově spíše podobný kočkám. Toto plemeno už je i u nás chováno častěji.

Telomian

Telomian je nejvzácnější psí rasou, původem z Malajsie. Původně byl vyšlechtěný na lov hlodavců a je zvláštní hlavně svou schopností šplhat. Tu si vyvinul díky tomu, že domorodci v místě jeho původu stavěli vyvýšené domy, aby se chránili před nebezpečnou zvěří. Telomian také patří mezi primitivní plemena s dlouhou historií a mimo Malajsii je velmi vzácný. U nás se s ním nesetkáte vůbec.

Pumi

https://www.pannoniaklub.cz
Původně ovčácký pes pocházející z Maďarska je velmi aktivní a potřebuje mít neustále práci. Je originální svým vzhledem – menší kudrnatý pes s polovztyčenýma ušima a zatočeným ocáskem.
Jako mnoho dalších maďarských plemen není tolik rozšířený mimo svou zemi původu, ale i u nás se najde několik málo chovatelů tohoto aktivního psíka, vhodného především ke sportu.

Aljašský klee kai

Klee kai je poměrně mladé psí plemeno známé nejvíce v Americe, kde také vzniklo. Cílem byl malý pes podobný Huskymu, který ale bude prvotně společenským plemenem, na rozdíl od svých na práci šlechtěných větších příbuzných. Přesto je Klee Kai velmi aktivní, temperamentní plemeno nevhodné pro začátečníka. Klee kai je pes nedůvěřivý k cizím, ale milující svou rodinu a dobře trénovatelný. Je vhodný k psím sportům a výcviku.

Zdroje:
https://www.mnn.com/family/pets/photos/most-interesting-looking-dogs-world/catalburun#top-desktop
https://www.mnn.com/family/pets/photos/rare-extraordinary-dog-breeds/azawakh
http://www.worldofbuzz.com/worlds-rarest-dog-breed-kampung-dog-malaysia/
http://www.akc.org/dog-breeds/pumi/
http://dogtime.com/dog-breeds/alaskan-klee-kai#/slide/1

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét