Menu

Jak psi vidí barvy?

Publikováno: 20/09/2017

Přemýšleli jste někdy, při pohledu na duhu, jak ji vidí váš pes?
Porozumění tomu, jak pes vidí barvy, nám může pomoci lépe chápat, jak pes vidí svět okolo sebe. Má například problém najít v trávě hračky určité barvy? Ovlivňuje jeho barevné vidění jeho výkony v psích sportech?

Černobíle

Dlouhá léta panovala představa, že psi vidí pouze černobíle. Dokonce i dnes tomu spousta lidí stále věří. I když je množství savců, kteří mají monochromatické vidění (vidí pouze v odstínech jedné barvy), jako je například delfín, tuleň, lachtan atp., pes není součástí této skupiny. Výzkum ukázal, že naproti zažité představě psi barvy vidí, jen velmi odlišně, než je vnímáme my lidé.

Barevné spektrum

Ve studii Jay Neitz na Californské univerzitě prokázal, že psi dokáží barvy vnímat, pouze vidí menší množství barev než my. Vidět barvy nám umožňuje fotoreceptor v oku zvaný čípek, ten posílá signály o barvě do mozku. Lidé mají tři druhy čípků, které dokáží identifikovat modrou, červenou, zelenou a žlutou barvu. Díky kombinované aktivitě těchto čípků mohou lidé vidět celou barevnou škálu. Naproti tomu psi, jako většina savců, mají čípky pouze dva, jeden vnímající modrou a druhý žlutou. Psi vidí tedy dichromaticky – dvě barvy. Pes má proto problém rozlišit červenou a zelenou barvu – vidí je obě jako žlutou. Modrá a žlutá jim ale problém nedělá. Proto je vhodné vybírat modré a žluté hračky, což ale může být problém, jelikož mnoho značek preferuje právě červenou a zelenou barvu. To jen dokazuje, že jsou jejich výrobky cílené na majitele a nikoli na psy!

Jak je to při sportu?

Stejná pravidla platí i u překážek na psí sporty. U koní, kteří také mají dichromatické vidění, se tato strategie využívá už dlouho. Je dokázáno, že je mnohem menší šance, že kůň shodí překážku, pokud je nabarvená dvěma kontrastními barvami. Náhoda není ani to, že agility překážky bývají modré a kontaktní zóny žluté.
Proč psi vidí jinak, než lidé zatím známo není, je jasné, že to má něco společného s evolucí. Někteří vědci se domnívají, že lidé potřebovali detailnější rozlišení barev pro sběr plodů, je ale třeba rozsáhlejší výzkum, než to budeme vědět jistě.

Takže jak vlastně vidí pes duhu? Místo fialové, modré, modrozelené a zelené vidí modrou až žlutou. Místo oranžové a červené psi vidí světle žlutou, žlutou, a tmavě žlutou (téměř hnědou). Jinými slovy, psi vidí svět v odstínech modré, žluté a šedé.

Zdroj: https://www.dailydogdiscoveries.com/discovering-how-dogs-see-color/

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét