Menu

Skryté vedlejší účinky vakcín, které nemusí znát ani váš veterinář

Publikováno: 25/07/2017

V poslední době se čím dál častěji řeší diagnóza autoimunitních onemocnění u psů.

Kauzuistika

V USA se objevil případ sedmiletého psa Tobyho, který přestal jíst, ztrácel na váze, začal být apatický a nakonec byl zcela neschopný pohybu. Tobyho veterinář okamžitě odhadoval autoimunitní onemocnění – nemoc kdy imunitní systém začne napadat vlastní tělo místo toho, aby ho chránil. Určit ihned tuto diagnózu je zvláštní, protože tyto symptomy mohou mít mnoho jiných příčin. Nikdo se neptal, kolik očkování prodělal Toby v poslední době a kolik za celý svůj život.
Jeho zdraví se rychle zhoršovalo. Veterinář provedl krevní obraz a ultrazvuk, aby vyloučil rakovinu, zvětšené orgány nebo jiné abnormality. Autoimunitní onemocnění se totiž diagnostikuje vyloučením všech ostatních možných příčin. A jakmile diagnóza padne, nemůže veterinář pacientovi prakticky nic nabídnout, protože podle něj „neexistuje jasná příčina“.
Holističtí veterináři to ale vidí jinak. Už léta si dokáží spojit autoimunitní onemocnění s vakcinací. Tobyho veterinář prohlásil, že v cca sedmi případech z deseti se zdravotní stav zlepší, je to ale zdlouhavý proces, který je i finančně náročný. Možná by bylo lepší postupovat opatrně a zcela předcházet těmto případům tím, že psi nebudou zbytečně nadměrně vakcinováni.

Studie

V roce 1999 provedli vědci z oddělení veterinární patobiologie na Purduově Univerzitě řadu experimentálních studií, aby zjistili, zda má vakcinace u psů vliv na jejich imunitu a vznik autoimunitního onemocnění. Vědci chtěli zjistit, zda vakcinace v mladém věku může změnit imunitní systém včetně produkce autoprotilátek. Protilátky, které nebojují proti virům a jiným škodlivým vlivům, produkuje zmatený imunitní systém k útoku na vlastní tělo.
Vědci pozorovali skupinu nevakcinovaných a vakcinovaných psů po jejich prvním očkování. Zjistili, že pouze vakcinovaní psi si vyvinuli několik autoprotilátek proti životně důležitým biochemikáliím ve vlastním těle. U nevakcinovaných psů se tak nestalo, byli ale jen půl roku staří, což je dlouho před tím, než lze pozorovat symptomy autoimunitního onemocnění. Vědci tedy vyvodili závěr, že u malého množství zvířat, která si vyvinula autoprotilátky, může genetika a vliv okolí vyvolat autoimunitní onemocnění.
Nadměrně stimulovaný imunitní systém, což je cíl a výsledek vakcinace, je prvním krokem k nemocím, kdy si imunitní systém splete orgány vlastního těla s vetřelci a začne je napadat. Autoimunitní onemocnění se může týkat nejrůznějších částí těla, krve, svalů, kloubů, nervového systému, jater, ledvin, kůže, očí atd.

Vakcinace

Přestože bezpečný a individuálně nastavený program vakcinace je nutný pro každého domácího mazlíčka, výzkum dokazuje, že není vůbec nutné přeočkovávat zvířata každý rok. Většina veterinářů na každoročním přeočkování stále trvá a majitelé zvířat jejich rady dodržují. Přitom podle specialistky na vakcíny Dr. Jean Dodds je velmi pravděpodobné, že po absolvování základní vakcinace ve štěněčím věku zůstane váš pes imunní po celý život. Přeočkovávání každý rok může vést k velkému množství zdravotních problémů, které mohou být až životně nebezpečné.
Veterinární expert na vakcíny Dr. Ronald Shultz doporučuje testovat hladiny mateřských protilátek u feny, aby se přesně odhadl čas, kdy budou u štěňat klesat, a tedy bylo možno vakcinovat ve správný čas. Často dochází k neúčinné vakcinaci, když je hladina mateřské protilátky u štěňat příliš vysoká a po očkování si pak štěňata nevytváří vlastní příslušné protilátky. To bývá nejčastěji mezi 5 – 8 týdnem. Jedna dobře načasovaná vakcína splní svůj účel nejlépe. Ne vždy je tento postup ale možný, proto se v odhadovaném okně snížených mateřských protilátek štěňata musí přeočkovávat několikrát. Holistická veterinářka Karen Becker doporučuje první vakcinaci proti psince a parvoviru mezi 9. a 12. týdnem a pak opakovat asi o 4 týdny později. Některé rasy mohou profitovat z ještě jednoho přeočkování v 18 týdnech (rottweiler, Pit bull). Případně je možné druhé přeočkování posunout až na 18 týdnů věku. Je důležité věnovat zvýšenou pozornost jakýmkoli problémům a fyzickým změnám po očkování a okamžitě je řešit. Většina holistických veterinářů doporučuje čekat s vakcínou proti vzteklině cca do půl roku věku. Následně je vhodné testovat v roce a následně každé tři roky na přítomnost protilátek, a pokud nebude třeba, nepřeočkovávat.
Co se týče nepovinných očkování, doporučuje se je vůbec neočkovat, hlavně proto, že většinou je ani nelze očkovat samostatně ale pouze v kombinaci.
Nezapomeňte, že očkovat je bezpečné pouze zcela zdravého psa.

Zdroj: http://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2016/10/15/autoimmune-disease-dogs.aspx?utm_source=facebook.com&utm_medium=referral&utm_content=facebookpets_ranart&utm_campaign=20170622_autoimmune-disease-dogs

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét