Menu

Vývoj psích plemen – 2. díl

Publikováno: 16/05/2017

Přinášíme vám další díl článku, který měl úspěch a sice o tabuizovaném tématu degenerace psích plemen, na kterém má velký podíl především člověk. Nešťastným šlechtěním dochází k výraznému šíření zdravotních problémů některých plemen a v tomto díle jsme se zaměřili na další z nich.

Shar pei

Původní šarpej měl jen málo vrásčité kůže, kdežto moderní verze má obrovské množství nadbytečné kůže, což se váže s mnoha zdravotními problémy. Vrásnění kůže vzniká vlastně kvůli defektu, díky kterému je kůže i mnohem slabší. Navíc v záhybech vzniká ideální prostředí pro infekce a plísně. Dalším velice nepříjemným genetickým dědictvím je sklon k selhávání ledvin.
Shar-pei

Chow chow

Čau čau byl původně hlídací pes pocházející z Číny. Je to jedno z nejstarších psích plemen a o to více času měli chovatelé na to, napáchat na něm nenávratné škody. Díky své popularitě ve dvacátém století se z něj stal huňatý medvěd s těžkými kostmi, zvrásněnou kůží a krátkým čumákem, jak ho známe dnes. Původní čau čau byl přitom funkční exotický pes s liščími rysy. To samozřejmě tyto psy ovlivnilo i zdravotně – moderní čau čau se sotva pohybuje kvůli krátkým nohám, extrémně husté srsti a problémům s dýcháním. Díky těžkým kostem dochází k častým problémům s klouby a kožní problémy jsou u těchto psů také velmi časté.
Chowchow

Neapolský Mastin

Tato rasa, znovuzrozená v padesátých letech po vzoru mohutných psích gladiátorů ještě nezačala tak špatně. Původní mastin byl mohutný, ale atletický, schopný hlídat i pracovat. V dnešní době se z něj ale stala zmutovaná parodie na psa. Tento těžký pes sotva vidí kvůli obrovskému množství nadbytečné kůže, která stahuje jeho oči v krvavé jamky. Tito psy se dožívají 6 – 8 let a trpí obrovskou řadou zdravotních problémů: dysplazie, krvavé oči, sklon k torzi žaludku, kožní problémy atp. Štěňata se musí rodit pomocí císařského řezu.
Neapolsky mastin

Německá doga

Stejně jako mnohá další plemena je v poslední době i doga chována s extrémními znaky, díky tomu jsou z nich přerostlí slintající psi, sotva vhodní jako mazlíčci a s očekávaným dožitím okolo 6 let. Kvůli stavbě těla s hlubokým hrudníkem jsou velmi náchylní k torzi a jiným žaludečním problémům. Velmi častá je u nich rakovina a problémy s klouby jsou prakticky samozřejmostí.
Nemecka doga

Labrador

Dříve byl lovecký pracovní pes svalnaté a atletické postavy, dnes známe labradory spíše jako zadýchané válečky. Jejich obezita se začíná brát jako znak plemene, působící další potíže hlavně s klouby.Labrador

Pekingský palácový psík

Výstavní pekinéz se změnil z tvrdošíjného malého pejska na nejspíš nejvíce nefunkčního psa současné doby. Jejich zcela plochý čumák jim téměř znemožňuje dýchat, což při hustotě jejich srsti znamená zároveň extrémní přehřívání. Na krátkých nohách jsou sotva schopní chůze. V roce 2003 vyvolal obrovské pobouření vítěz prestižní soutěže Crufts, který mohl dýchat jen s otevřenou tlamičkou a musel ležet na pytlíku s ledem, aby se nepřehřál. Proto byl dokonce v USA změněn standard, který musí specificky uvádět, že psi nesmí mít problém s pohybem a s dýcháním.
Pekinese

Skotský teriér

Tento pes byl původně malý, ale velice houževnatý teriér, zdravý a vynikající v lovu. Dnes vypadá spíše jako plakát na kadeřníka, má problém s pohybem a trpí velmi často rakovinou. Vyskytuje se u nich dokonce choroba přímo pojmenovaná po tomto plemeni, což nikdy není dobré znamení; tzv. Scottie Cramp – choroba nervosvalového aparátu. Často také trpí na Cushingův syndrom – zvýšená produkce hormonů nadledvinek.Scottish terrier

Zdroje: http://iheartdogs.com/6-dog-breeds-that-have-changed-significantly-over-time/2/
http://www.petmd.com/blogs/thedailyvet/dr-coates/2015/february/shar-peis-are-genetic-nightmare-32470
https://andruska.wordpress.com/2011/11/17/how-breeders-and-judges-destroyed-the-unique-chow-chow/
http://pedigreedogsexposed.blogspot.cz/2015/09/the-dog-delusion.html
http://pedigreedogsexposed.blogspot.cz/2015/04/the-demise-of-great-dane.html
http://pedigreedogsexposed.blogspot.cz/2015/04/holy-fatness-labs-flab-and-delusional.html
https://retrieverman.net/2013/12/22/the-past-100-years-have-not-been-kind-to-the-pekingese-in-the-west/
http://pedigreedogsexposed.blogspot.cz/2012/03/ukc-leads-way-in-us-with-breed-standard.html
http://pedigreedogsexposed.blogspot.cz/2014/07/scotties-cramping-their-style.html

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét