Menu

Vývoj oblíbených plemen

Publikováno: 07/03/2017

V dnešním chovatelství se rozvíjí nezdravý trend: vzhledové extrémy mají přednost v chovatelských cílech před zdravím plemene. Mnohé znaky plemene jsou vlastně záměrné vady, které negativně ovlivňují zdraví psa.
Níže najdete srovnání několika plemen, nalevo z knihy „Breeds of all Nations“ od W.E.Masona z roku 1915 a vpravo moderní podobu plemene.

Bulteriér

Je neuvěřitelné, že bulteriér byl kdysi atleticky vypadající pes. Někde na cestě ke svému zavalitému tělu a zmutované lebce získal i problémy jako jsou nadpočetné zuby nebo obsesivní chování (běhání za ocasem).
Bulteriér

Baset

Baset je v současné době nižší, změnila se stavba jeho zadních končetin, má nadbytečnou kůži, problémy s páteří, příliš dlouhé uši a časté oční problémy (hlavně s očními víčky, které kůže stahuje dolů).
Baset

Boxer

Kratší čumák vždy znamená množství problémů. Moderní boxer nejen, že má kratší čumák, zároveň má i nos vytočený nahoru. Jako všechna brachycefalická plemena má boxer problém s regulací teploty, což zároveň ovlivňuje jejich fyzické možnosti. Zároveň má toto plemeno vysokou pravděpodobnost rakoviny.
Boxer

Anglický buldok

Miláček Angličanů se stal jakýmsi symbolem toho, jak špatně může chovatelství pro vzhled dopadnout. Toto plemeno trpí snad každým představitelným problémem. Průzkum provedený v roce 2004 anglickým Kennel clubem zjistil, že se buldoci dožívají v průměru 6,25 let. Zdravý buldok zřejmě dnes ani nemůže existovat. Díky svým tělesným proporcím nejsou ani schopni krytí a porodu bez zásahu člověka.
Anglický buldok

Jezevčík

Tento lovecký pes býval kdysi tvor s funkčníma nohama a krkem, který proporčně seděl k jejich velikosti. Nyní se prodloužil jak krk, tak tělo, nohy se naopak zkrátily, takže téměř není mezera mezi tělem a podlahou a hrudníky mají tito psi více vystrčené. Trpí často na výhřezy meziobratlových plotének, což může vyústit až v ochrnutí. Trpí i na různé formy achondroplazie, PRA a mají časté problémy s nohami.
Jezevčík

Německý ovčák

Jedná se o často zmiňovaného psa v případech, kdy se mluví o „zkažených“ plemenech, hlavně proto, že je nepochybně jedním z nejpopulárnějších. Z pracovních psů, kteří vážili okolo 25 kg a měli sportovní postavu se stala zvířata výstavní, vážící téměř 40 kg, se spadajícími zády a velkými pohybovými problémy (ataxie, DKK atd.).
Německý ovčák

Mops

Další extrémně brachycefalické plemeno, které má všechny problémy vážící se s tímto znakem: vysoký krevní tlak, srdeční problémy, problémy s okysličováním a dýcháním, přehřívání, dentální problémy a plíseň v záhybech kůže. Velmi žádaný dvojitě zatočený ocásek je ve skutečnosti genetický defekt, který může vést k ochrnutí.
Mops

Bernardýn

Kdysi vznešený pracovní pes, dnešní Bernardýn je větší se zkráceným čumákem a přebytečnou kůží. Takovéhoto psa při práci neuvidíte, velmi rychle se přehřívají. Chovem získané choroby zahrnují osteosarkom, entropion a ectropion (vchlípení víček), chudeokrevnost, Stockardova paralýza, afakie atd.
Bernardýn

Samozřejmě je nerealistické očekávat, že jakákoli populace bude existovat bez genetických vad, nicméně chovatelé výstavních psů záměrně chovají zvířata pro rysy, které se pojí se zdravotními problémy. Běžný chovatel sice tvrdí, že se snaží plemeno zlepšit a posunout dál, ale často jsou právě oni příčinou největších problémů. Pokud toto „vylepšení“ ve vzhledu znamená zhoršení zdraví, pak to není vylepšením plemene. Žádný pes ještě nebyl „lepší“ proto, že má něco delší/kratší/vlnitější/plošší atp. Odsoudit psa k životu v utrpení kvůli vzhledu pouze z rozmaru člověka je zkrátka a jednoduše týrání.

Zdroj: https://dogbehaviorscience.wordpress.com/2012/09/29/100-years-of-breed-improvement/
Reference: Asher L, Diesel G, Summers JF, McGreevy PD, Collins LM. (2009). Inherited defects in pedigree dogs. Part 1: disorders related to breed standards. Vet J. 2009 Dec;182(3):402-11.

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét