Menu

Kokosový olej

Publikováno: 26/02/2017

Trend

Kokosový olej je momentálně velmi populární díky své všestrannosti a blahodárným účinkům. Možná ho sami doma používáte na smažení, jako zábal na vlasy, k čištění zubů nebo péči o pleť. Kokosový olej má rozsáhlé antibakteriální antifungální a další léčivé účinky. Ty se ale samozřejmě nevztahují jen na lidi, ale také na vaše psy!
Ať už krmíte svého psa čerstvou stravou, nebo granulemi, nejspíš občas přidáte nějaký doplněk pro jeho zdraví. Jedním z nejčastěji používaných doplňků jsou právě oleje, ať už rybí (hlavně lososový) nebo rostlinné, jako je lněný olej. Jak nejspíš víte, tyto oleje obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro život vašeho psa.

Zdraví prospěšný

I jiné oleje ale mohou být velkým zdravotním přínosem a jedním z nich je právě olej kokosový. Mastné kyseliny obsažené v něm jsou tzv. podmíněně esenciální, což znamená, že jsou nezbytné za určitých podmínek (ve vývinu, v období březosti…). Tyto kyseliny se středně dlouhým řetězcem se přirozeně tvoří i v lidském mléce (a v mléce dalších savců) a proto je kokosový olej přísadou v mnoha výživách pro kojence.
Nasycené tuky obsažené v kokosovém oleji slouží jako okamžitá zásoba energie, pomáhající sportovním výkonům i úbytku na váze, takže je vhodný i pro psy s nadváhou. Obecně dodává vitalitu, ochraňuje proti nemocem a urychluje hojení. Pomáhá také zlepšit stav kůže a srsti, zmírnit příznaky alergie a dalších kožních problémů a zlepšuje trávení. Použít jej můžete i jako krém na popraskané polštářky tlapek, nebo místo pasty – pomáhá i osvěžovat dech! Zdá se, že přidávání kokosového oleje do jídla také pomáhá zbavit psa vnitřních parazitů.

Bez kokosu ani ránu

Kokosový olej je zcela bezpečný, jak pro psy, tak pro většinu dalších zvířat. Je také velmi stabilní při změnách teplot a vydrží dlouhou dobu, aniž by se zkazil (okolo dvou let!). Nejlepší je vybírat panenský kokosový olej skladovaný ve skleněných nádobách. Je lepší se vyhnout rafinovaným olejům, kvůli potenciální ztrátě prospěšných látek v procesu zpracování.
Dávkovat kokosový olej je vhodné cca čajovou lžičku na asi 5kg váhy psa. V začátcích je ale ideální začít na čtvrtině tohoto množství a postupně přidávat. Dávat jej můžete denně. Pozor, kokosový olej ale nenahradí oleje s obsahem omega-3 mastných kyselin, které bude váš pes stále potřebovat, je tedy vhodné oleje střídat.
Kokosový olej nepomáhá jen vnitřně. Lze ho nanášet na rány pro rychlejší hojení, nebo ho vetřít do srsti, což je vhodné zejména pro psy s kožními problémy nebo suchou kůží. Kokosový olej vetřený do srsti navíc odpuzuje vnější parazity jako klíšťata a blechy.

Zdroj: http://www.dogsnaturallymagazine.com/the-health-benefits-of-coconut-oil/

https://www.balancemebeautiful.com/coconut-oil-uses/

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét