Menu

Jak správně skladovat granule

Publikováno: 07/02/2017

Skladování

Pokud jste pro svého pejska zvolili granulovanou stravu, je zásadní myslet na to, jak toto krmivo správně skladovat. Možná jste to nevěděli, ale otevřený pytel granulí ve vaší spižírně je potencionální katastrofou pro zdraví vašeho psa nebo kočky.
Mezi největší nepřítele suchých krmiv patří čas, vlhkost, horko a kyslík. Čím déle krmivo necháte ležet ve špatně uzavřeném obalu, tím více se v něm znehodnocují důležité vitamíny. V závislosti na způsobu stabilizování tuků, kvalitě a zdroji surovin má granulované krmivo také sklon ke žluknutí. Krmit granulemi se žluklým tukem je horší, než krmit granulemi bez tuku. Je také vhodné vyhýbat se krmivům, která obsahují dodatečné esenciální mastné kyseliny a místo toho je do krmení dodávat čerstvé.
Pokud je krmivo uloženo v teple, hrozí, že bude napadeno plísněmi a bakteriemi. Nejlepší volbou je proto uchovávat suché krmivo v uzavřené nádobě v chladné a tmavé místnosti, lednici, nebo mrazáku.

granule

Samozřejmostí je nezkrmovat granule s prošlou záruční lhůtou, doporučujeme ale granule spotřebovat do 30 dnů od otevření, aby se snížilo riziko, že podlehnou negativním vlivům prostředí. Proto je také lepší nekupovat příliš velké balení, pokud máte menšího psa, který tolik krmiva během doporučených čtyř týdnů nespotřebuje. Vyvarujte se přesypávání zbytku starého krmiva k novému, mohli byste s ním přenést i nechtěné bakterie.
Věřte nebo ne, za cenu, za kterou kupujete granule je ale možné dobře krmit i přirozenou stravou a tato alternativa je mnohem vhodnější a zdravější. Ano, suché krmivo udrží vašeho psa naživu, ale nedá se říct, že by si z této průmyslově zpracované monotónní stravy vzal vše, co potřebuje. Mimo to, stále stejné krmení se psovi rychle omrzí.

Problémů s granulovaným krmením je mnoho, ale pojďme si uvést ty základní.

Kvalita

Jedním z hlavních problémů je kvalita surovin. Do spousty krmiv se přidává nekvalitní masokostní moučka z velmi různých zdrojů. Do té se může dostat kromě všech částí zvířete (zpravidla hlavně těch, které se nevyužijí – zobáky, kopyta, peří…) i zbytky z uhynulých zvířat, včetně zvířat ze zoo nebo psů a koček uspaných na veterině, či prošlé maso ze supermarketů (někdy i s obaly!). Všechno je pomleto do pasty z mrtvol, která se následně hodiny zahřívá na vysoké teploty. Od roku 2003 je v ČR zákonem zakázáno masokostní moučku a kadávery zkrmovat skotu, drůbeži i prasatům určeným k lidské spotřebě, jelikož se ukázalo, že masokostní moučka mimo jiné způsobila vlnu BSE (tzv. nemoci šílených krav). Tento zákon ale neplatí pro přidávání masokostní moučky do krmiv pro masožravá a domácí zvířata, a proto se do mnohých granulí bez problémů přidává. Tento zdroj bílkovin, ve kterém není jasné, zda pochází z kuřecích zobáků nebo z jezevčíka, rozhodně nemůže být považován za plnohodnotný zdroj výživy.

Složení

Dalším problémem je, že většina granulí obsahuje obrovské množství kukuřice, pšenice, rýže či brambor, což jsou zdroje velkého množství škrobů, k jehož zpracování nejsou psi a kočky uzpůsobeni. Některá bezobilná krmiva nahrazují tyto suroviny např. hráškem nebo tapiokou, což ale může vést naopak k ještě většímu obsahu škrobu. Škrob se štěpí na cukry, které v tak velkém množství mohou vést k cukrovce, obezitě nebo i rakovině. Není náhodou, že naši mazlíčci si vyvíjejí čím dál více chronických a dědičných onemocnění. Vše je spjato s biologicky nevhodnou stravou a životním stylem. Suchá krmiva pro psy procházejí odhadem čtyřnásobným sušení při vysokých teplotách. Takto zpracované krmivo má skutečně diskutabilní stravitelnost, obsah vitamínů a celkovou výživnost. I pokud váš mazlíček na suchém krmivu zdánlivě prospívá, je na dobré cestě k chronickým nemocem. Velkým problémem je i malý obsah vlhkosti v krmivu, což se podepisuje hlavně na kočkách a zdravotním stavu jejich ledvin a močového ústrojí.
Zvažte krmení biologicky vhodného krmiva obsahujícího kvalitní proteiny, vodu, zdravé tuky, vlákninu a malé nebo žádné množství škrobu. Syrová nebo jemně povařená domácí strava je pro vašeho mazlíčka nejvhodnější a nejpřirozenější.

Zdroj: http://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2016/11/18/dry-pet-food.aspx?utm_source=facebook.com&utm_medium=referral&utm_content=facebookpets_lead&utm_campaign=20170129_dry-pet-food

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét