Menu

Psí pusinky

Publikováno: 24/01/2017

Dostáváte rádi „psí pusinky?“ Pokud je svému mazlíčkovi zakazujete z důvodu obavy o své zdraví, máme pro vás dobrou zprávu. Vědci, zabývající se vztahy mezi zvířaty a lidmi na americké univerzitě v Arizoně, se domnívají, že mohou být dokonce zdraví prospěšné! Zdá se, že psí olizování má probiotický účinek – podporuje tvorbu užitečné mikroflóry v trávicím traktu. Ukázalo se, že majitelé a jejich miláčci si vyvinou postupem času podobnou střevní mikroflóru. I to může být jedním z důvodů, proč se dle výzkumů ukázali majitelé psů zkrátka šťastnější a zdravější. Tyto užitečné bakterie mají totiž vliv i na zdraví psychické. Váš miláček může vlastně fungovat jako bílý jogurt! Alespoň tak to podává vedoucí tohoto výzkumu Kim Kelly.

Plno přátelských bakterií

Je dokázáno, že psi v sobě mají velké množství nejrůznějších bakterií, se kterými díky nim přicházíme do styku. Většina psů očichá a prozkoumá kde co. Možná se to nezdá, ale i to je pozitivní! Tím, že nás naši mazlíčci vystavují takto různorodým bakteriím, posilují náš imunitní systém. Například děti narozené v rodině, kde žije pes, mívají menší výskyt alergií a astmatu.
V mnoha zemích, včetně ČR, je také hluboce zakořeněná víra, že psí olíznutí pomáhá léčit rány. A není to jen pověra, i toto se opravdu potvrdilo hned při několika vědeckých výzkumech. V psích slinách byly nalezeny látky, které pomáhají rychlejšímu hojení (až dvojnásobně jej urychlují!) a zabraňují šíření bakterií, čili zabraňují infekci.

I když tato fakta vyznívají velice pozitivně, je samozřejmě třeba k nim přistupovat rozumně. Pokud se necháte olíznout vlastním psem, který je vyšetřen proti parazitům, a dohlížíte na jeho hygienu, je to něco jiného, než u psa cizího. Byť přenos bakterií a infekcí ze psa na člověka je málo pravděpodobný, není zcela vyloučený, proto se rozhodně vyhněte takovémuto kontaktu se psy cizími. U toho svého se ale nebojte mu občas dovolit nějakou tu „hubičku“, budete zdravější a šťastnější, je to vědecky dokázáno!

Překlad: Tereza Hánová
Zdroje:
http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/kissing-your-dog-could-improve-your-health-scientists-say-10122388.html
http://www.petmd.com/blogs/thedailyvet/ktudor/2014/jan/are-dog-licks-unhealthy-for-people-31207
http://www.goodnewsnetwork.org/let-fido-lick-you-for-your-health/

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét