Menu

Plemena psů, která možná neznáte

Publikováno: 30/12/2016

Každý asi bez potíží pozná na ulici retrívra, pudlíka, nebo čivavu. Psích plemen je však obrovské množství a o některých z nich jste možná nikdy ani neslyšeli. Pár z nich vám představíme v dnešním článku. A kdo ví, třeba vám některé z nich zrovna padne do oka!

Lapinkoira

(http://www.lapinkoira.cz)
Toto severské plemeno je u nás zatím velmi málopočetné. V celé ČR existují pouze 3 chovné stanice, zájemci o štěně tak často musí sáhnout k importu ze zahraničí.
Lapinkoira jako plemeno byla uznána roku 1920 ve Finsku, historie plemene sahá ale mnohem hlouběji. Tento, menšímu malamutovi podobný, psík byl využíván Laponci především k pasení a hlídání stád sobů. Snese velmi nízké teploty a vyznačuje se, na rozdíl od mnoha jiných podobných plemen, silným poutem k člověku a trpělivou nekonfliktní povahou. Lapinkoira je díky své aktivitě a učenlivosti velmi vhodná na psí sporty.
Lapinkoira
Lapinkoira

Kanánský pes

(kelev-kanaani-kanaansky-pes.webnode.cz)
Kanánský pes je u nás ještě vzácnější. Chovatelské stanice existují pouze dvě a jedinců je u nás jen něco přes deset. Historie tohoto plemene sahá daleko, je možné, že až cca do r. 4000 př. n. l. Psi pochází z Izraele (dříve oblast Kanán), kde žili a dodnes žijí i divoce. Často jsou pobočníky beduínů, od kterých je také získali první chovatelé v polovině dvacátého století. Židé, kteří přišli do této oblasti, potřebovali psy odolné vůči místním klimatu a tím se ukázal být právě Kanánský pes. I divocí psi snadno přilnou k člověku, jsou věrní a dobří hlídači. Dodnes se při oživování krve používají divocí jedinci. Povahově jsou to psi ostražitější, ale věrní a široce využitelní, byť mohou být náročnější na výcvik.
Kanánský pes
Kanánský pes
Kanánský pes

Kishu Inu

(http://www.kishu.cz/)
Co se japonských plemen týče, většina lidí by asi bezpečně poznala akitu nebo shibu. Kishu Inu, byť jim vzhledem podobný, je známý mnohem méně a to i přes to, že je v Japonsku vyhlášen „národní památkou“. Původně byli tito houževnatí psi používáni k lovu divočáků a jelenů a dodnes jsou jako lovci v Japonsku velice cenění, i když dnes plní roli spíše společenských psů. Původně měli barevnou srst, ale dnes je tato rasa spojena hlavně s čistě bílou barvou. Znáte kultovní japonský seriál „Goro, bílý pes“? Tak to byl právě Kishu Inu. Povahově jsou poměrně nezávislí, náročnější na výcvik, ale velice odolní a aktivní. U nás jej chová jediná chovná stanice.
Kishu Inu

Pikardský ovčák

(http://pikardsky-ovcak.hafici.cz/)
Tento střapatý ovčák většího vzrůstu pochází z Francie a je nejstarším doloženým francouzským ovčákem vůbec 9. st.). Dnes již není tolik využíván jako plemena, kterým je příbuzný – např. briard a beauceron, ale bývá oblíbeným hlídacím psem, na což se skvěle hodí díky své uštěkanosti. Je to pes milující své pány. Jeho výcvik je však náročnější, je poměrně svéhlavý a energický. K cizím lidem, jako správný hlídač, bývá ostražitý. U nás momentálně existuje pouze jedna chovatelská stanice a plemeno je obecně velmi málopočetné. V období 2. světové války téměř vymizelo, nebýt několika nadšenců, kteří jej pomohli zachovat.
Pikardský ovčák
Pikardský ovčák

Skye teriér

(http://stribrny-nuz.webnode.cz/kontakt/skye-terier/)
Tito krátkonozí stříbrní teriéři pochází ze skotského ostrova Skye a jejich kořeny sahají asi do 16. století. Ve své době byli chováni hlavně šlechtou a byli oblíbení např. u dvora královny Viktorie. Z tohoto plemene byl vyšlechtěn velmi oblíbený Yorkshirský teriér.
Tento huňatý pejsek na to možná nevypadá, ale je to velký ochranář a svého pána dokáže houževnatě bránit. Je svému pánovi velice oddaný a vyžaduje s ním co nejčastější kontakt. Přes své krátké nožičky je i velice aktivní, houževnatý, odvážný a trpělivý.
Skye teriér
Skye teriér

Jagdteriér

(http://www.vyberpsa.cz/plemena/jagdterier)
Jméno tohoto malého teriéra jste možná zatím neslyšeli i přesto, že jich u nás není málo. Je to pes dodnes využívaný především na lov. Plemeno vzniklo v době po první světové války šlechtěním z foxteriérů. Záměrem bylo vytvořit houževnatého loveckého psa hlavně pro práci pod zemí. Jagdteriér je pracovitý, temperamentní a aktivní pes menšího vzrůstu a černé barvy s pálením. Právě pro svůj silný lovecký pud a potřebu pohybu to není pes vhodný pro každého. Bez možnosti práce většinou trpí.
Jagdteriér

Kooikerhondje

(http://www.kooikerhondje.info/)
Tento menší sympatický pejsek u nás v poslední době získává popularitu, ale zatím je ho v ČR vidět jen málo. Chovatelských stanic je u nás sice k desítce, ale většina z nich je velice mladá.
Historie plemene sahá do 17. století. Holandští lovci jej používali k lovu kachen, na který se perfektně hodil díky své inteligenci a odolnosti (odtud také jeho jméno: „kooi kooi“ je zvuk, který vydávají kachny, „hondje“ znamená pes – kachní pes). Dnes je kooikerhondje perfektní rodinný a společenský pes, vhodný na širokou škálu sportovních aktivit. Je chytrý, učenlivý, aktivní a miluje svou lidskou rodinu.
kooikerhondje
kooikerhondje

Porcelaine

(http://www.porcelaine.cz/o%20plemeni%20porcelaine.html)
Tento nádherný elegán skutečně vypadá jako z porcelánu. Vyšlechtěn byl jako pes lovecký, hlavně na lov zajíce, ale i velké zvěře. Jeho zrod není zcela jasný, nejspíše byl ale vyšlechtěn ve Francii v klášteře v Cluny, kde se chovali lovečtí psi, ale spekuluje se, že by mohl přijít i ze Španělska. Dnešní lehčí a elegantní vzhled ale dostal až koncem 19. století, kdy jeho oblíbenost vzrostla díky výstavám. Dnes už se k lovu využívá méně, ale má velmi dobrý čich, takže je skvělým stopařem. Je vhodný i jako společník; je oddaný, veselý a přátelský. Případní zájemci musí vzít v potaz jeho zakořeněný lovecký pud a také velmi zvučný hlas.
Porcelaine
Porcelaine

Catahoula

(Louisianský leopardí pes) (http://www.leopardipes.cz)
Catahoula, u nás spíše známý pod názvem Louisianský leopardí pes, je rasa pocházející z Americké oblasti Catahoula lake. Jejich původ není zcela jasný, ale využívali jej američtí farmáři jako všestranného pracovního psa. Na farmách působil (a působí) jako hlídač, naháněč dobytka i jako lovec. Pro takto různorodou práci musí být odolný, sebevědomý a inteligentní. To z něj dělá psa pro zkušené chovatele. Catahoula potřebuje neustálou aktivitu i dostatek psychických podnětů a také velkou důslednost ve výcviku. Pro pána, který na něj bude mít dost času a pracně jej vychová je to perfektní sportovní a pracovní pes s širokými možnostmi uplatnění.
Catahoula
Catahoula
Catahoula

Autor: Tereza Hánová

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét