Menu

Bylinky jako alternativa syntetických vitamínů

Publikováno: 22/11/2016

I když krmiva už na obale hlásají, že jsou kompletní a vyvážená, většina z nich obsahuje syntetické vitamíny, které nejen, že nejsou pro psy vhodné, ale mohou být i škodlivé. Možná se zdá ideální doplňovat svému mazlíčkovi vitamíny jednou tabletkou denně, ale je to pro něj opravdu to nejlepší? Pokud chcete krmit kupovanými vitamíny v tabletkách, zaměřte se alespoň na ty, které jsou přírodní a ne synteticky vyrobené. Nejlépe ale uděláte, pokud vitamíny budete podávat ve formě bylin. Byliny nejen, že obsahují vitamíny a jiné prospěšné látky, ale mají i jiná pozitiva: obsahují také potřebné sacharidy, proteiny a tuky, podporují imunitu a dokážou pročistit a detoxikovat tělo. Byliny umí vyživovat tělo do hloubky, dostanou se přímo ke kostem, mozku, kůži, srsti a mají opravdu léčivé vlastnosti.
Přinášíme vám několik rad, jaké bylinky podávat, jak často a jak je střídat.

Vojtěška (Alfaalfa)

Vojtěška je známá královna bylin pěstovaná po staletí. Obsahuje velké množství vitamínů A, C, D, E, K i B. Dále je bohatá na měď, vápník, magnézium, niacin, železo, draslík a stopové minerály. Alfaalfa obsahuje velké množství proteinu (20%), má zklidňující účinky, pomáhá v boji s artritidou a vysokým cholesterolem. Díky obsahu chlorofylu také pročišťuje tělo a čistí krev. Má i blahodárný vliv na trávení díky obsahu enzymů.
Vojtěšku kupujte přírodní. Pokud budete používat čerstvou rostlinku, nekrmte semínky, ty obsahují pro psy nebezpečné látky.
Dávkujte špetku sušené vojtěšky na cca 5 kg váhy.
V Dogtownu nabízíme sušené vojtěškové peletky v balení po 500g. Můžete je zalít trochou horké vody a cca po 15 minutách přidat do krmiva. Tím dodáte psovi potřebné balastní látky, které prospívají správné funkci střev.
http://www.hotdogs.cz/barf/16897-lunderland-vojteskove-peletky
Vojtěška

Pampeliška

Možná máte pampelišku za otravný plevel, ale ve skutečnosti je to jedna z nejvýživnějších zelených rostlin. Je nejbohatším přírodním zdrojem beta-karotenů a třetím nejbohatším zdrojem vitamínu A. Dále je bohatá na vitamíny C, K, D a B a obsahuje velké množství draslíku, vápníku, mědi, železa, magnesia, manganu, fosforu a stopových minerálů. Pampeliška je bohatá i na proteiny a vlákninu.
Kořeny a listy pampelišky mají léčivé účinky. Listy pomáhají k pročištění ledvin a pampeliška obecně je účinné diuretikum. Můžete ji zkrmovat celou, včetně kořene. Pozor si dávejte pouze na chemicky ošetřené rostliny. Dávkujte cca 1 lžíci sušené pampelišky na 10 kg nebo podávejte ve formě čaje.
Pampeliška

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je zvláště bohatá na vitamín A. Obsahuje také draslík, železo, vápník, magnesium a fytonutrienty. Kopřiva také funguje jako katalyzátor – napomáhá příjmu dalších vitamínů a minerálů. I tato bylina je léčivá, funguje např. jako diuretikum a pomáhá při trávení, při ztuhlosti v kloubech, čistí krev, játra a ledviny. Kopřivu sbírejte opatrně, jelikož chloupky na listech způsobují svědivou vyrážku. Zkrmujte sušenou nebo převařenou, ale pozor, některá zvířata na ni mohou být citlivější. Dávkujte cca půl lžičky na půl kila krmení.

Kořen lopuchu

Lopuch je další snadno dostupná rostlina, kterou je možno vylepšit stravu vašeho mazlíčka. Kořen lopuchu je bohatý na sacharidy a inulin. Obsahuje i velké množství železa, magnesia, thiaminu, sodíku, draslíku, fosforu a chromu. Lopuch je očišťující rostlina s vyváženým poměrem minerálů a dlouhodobě pomáhá pročišťovat krev. Stimuluje trávicí šťávy a produkci žluči, která pomáhá trávení a absorbuje toxiny ze střev. Lopuch je také vhodný k léčení kožních problémů. Je snadno k nalezení a jeho kořen je možno jednoduše upravit stejně jako např. brambory. V takovéto formě je možno podávat v libovolném množství jako jinou zeleninu. Je také možné ho upravit jako tonikum a dávkovat cca půl lžičky na 5 kg.

Kelp

Tato mořská řasa obsahující kolem 70 vitamínů, minerálů a stopových prvků pomáhá udržet zdravý a funkční endokrinní systém. Obsahuje např. vitamíny A, B1, B2, C, D, E a K, plus aminokyseliny, železo, sodík, vápník a fosfor. Kelp pomáhá posílit a pročistit trávicí soustavu, vysoký obsah železa posiluje krev a tím i srdce. Vyživuje i kůži, srst, nervy a mozek.
Pozor na dodržování správného užívání, aby nedošlo k předávkování jódem. Podává se cca čtvrt lžičky na 5 kg.
Kelp

Česnek

V malých dávkách je i česnek pro psy velmi prospěšný. Obsahuje inulin, aminokyseliny, síru, zinek, draslík a fosfor. Je bohatý na vit. A, C a B, vápník, magnesium a mangan. Česnek má detoxikační účinky, ničí bakterie a podporuje játra. Pomáhá předcházet krevním sraženinám a stimuluje lymfatický systém, má antibakteriální, protizánětlivé a fungicidní účinky.
Zkrmování česneku také pomáhá proti vnějším i vnitřním parazitům – blechám, klíšťatům a působí jako prevenci proti usazení různých druhů červů v psím organismu.
Pozor, česnek není vhodný pro nemocné psy, štěňata pod 6 měsíců a pro kojící feny.
Vhodné je dávkovat cca 1/3 lžičky čerstvého česneku na 5 kg váhy denně. Je dobré oloupaný česnek nechat chvíli uležet, aby se v něm uvolnil alicin, který je jednou z důležitých obsažených látek.
Česnek

zdroj: http://www.dogsnaturallymagazine.com/how-to-give-your-dog-vitamins

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét