Menu

Přírodou proti svědění kůže

Publikováno: 14/10/2016

Svědění je častým problémem u psů, ať už se jedná o příznaky hlubšího problému (alergie), nebo vyrážku či například svědící hojící se ránu. My lidé víme, že škrábat si svědící místo problém jen zhoršuje (škrábání dráždí žírné buňky, které při alergické reakci vylučují histamin a tím se svědění jen zhoršuje). Psi mají v kůži mnohonásobně větší množství žírných buněk rozložených po celém těle, což znamená, že psi cítí mnohem větší pocit svědění.
Je proto dobré svědění co nejrychleji zastavit, aby se zastavila produkce histaminů. Naštěstí lze použít několik docela obyčejných přírodních způsobů léčby, které zvládnete i sami doma bez zbytečného používání organismus zatěžujících léčiv.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je v přírodní medicíně velice oblíbený. Má téměř zázračné účinky při léčení ran. Je mnohem účinnější v ničení bakterií než mnohá antibiotika. Zároveň zklidňuje podráždění a napomáhá růstu nových zdravých buněk.
Výtažek (tinktura) z měsíčku ředěný s vodou 1:5 nebo 1:10 je spolehlivým lékem proti svědění a rychle pomáhá hojit zasažená místa. Sehnat se dá v některých zdravých výživách nebo po internetu v prodejnách s bylinkami či homeopatiky. Výsledný roztok můžete na postižené místo nastříkat nebo jej polít a roztok vetřít.
Případně si můžete udělat i domácí roztok z měsíčku: pět lžiček sušeného měsíčku zalijte hrnkem vařící vody a nechte 15 minut vyluhovat. Takovýto roztok už není třeba ředit. Měsíček lékařský

Jedlá soda

Jedlá soda je malý zázrak. Má protizánětlivé účinky a neutralizuje kyselost, čímž vytváří pH, které pomáhá zklidnit svědění. Ze sody udělejte pastu přidáním malého množství vody a tu pak namažte na postižená místa. Nechte pastu působit alespoň pár hodin. Pastu pak omyjete, nebo sama odpadne jakmile uschne. Toto řešení je zvlášť užitečné pro psy se svědícími tlapkami a oblastí mezi prsty.

Aloe Vera

Mezi gelem, který se dá všude snadno sehnat a živou rostlinou je velký rozdíl. Důležité enzymy z této rostliny v lednici vydrží účinné maximálně 3 dny. Tyto enzymy tedy nejsou v klasických gelech přítomny, ale přitom jsou velice účinné proti svědění. V každém listu aloe se nachází vazká hmota, která rychle pomáhá zacelovat narušené tkáně. Tato rostlina velmi urychluje hojení a snižuje podráždění. Obsahuje také antibiotické látky.
Aloe Vera jako rostlina nepotřebuje žádnou náročnou péči a tak vám může být neustále k dispozici. Na ránu nanesete přímo gel z listu. Zbylý list je možno uchovat v lednici, ale bude účinný jen už zmíněné tři dny. Aloe Vera

Vilín (hammamelis)

Vilín je dřevina u nás pěstovaná jako okrasná, původem ze severní Ameriky a Asie. Listy, kůra i větve vilínu obsahují velké množství třísloviny, které mají přirozenou schopnost stahovat, vysušovat a zpevňovat tkáně. Vilínové tinktury jsou k dostání v lékárnách. Při použití na kůži pomáhá bojovat proti opuchnutí, infekci a léčí rány. Proti svědění skvěle pomáhá, můžete v něm pejskovi i namočit svědící tlapky. Vilín

Grindelie

Tato velmi užitečná bylinka už může být k sehnání hůře, spíše se s ní setkáte v homeopatii. Při naředění tinktury 1:10 vodou je tato velmi účinná proti svědění. Může se nanášet na ránu nebo se dá sehnat i jako doplněk stravy (nepodává se zároveň s krmením!). Grindelie

Samozřejmě všechna tato řešení nemusí být účinná pro všechny psy. Jsou však mnohokrát ověřená a nedá se jimi uškodit. Je dobré mít alespoň některý z těchto zázraků doma, abyste mohli případný problém vyřešit okamžitě.

Autor: Tereza Hánová

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét