Menu

„PP“ – co to je, proč jej chtít a proč jej některé rasy nemají

Publikováno: 18/09/2016

„PP“ je zkratka, která znamená Průkaz Původu psa. Mnoho nepoctivých prodejců a množíren za PP vydává Pet Pass, který dostávají psi od veterináře k záznamu očkování. Tyto dva dokumenty jsou zcela odlišné!
Průkazy původu vydává Českomoravská kynologická unie (ČMKU) a každý dokument je označen jejich hlavičkou. Název Chovné stanice si můžete zadat na  webu ČMKU, kde najdete jejich kompletní seznam, takže si můžete ověřit, zda je daná CHS legitimní. V PP je dále uvedeno několik generací předků psa a zapisují se do něj následně jakékoli zkoušky a výstavní úspěchy.

štěně na pláži
Důležité ovšem je, co pes musí splňovat, aby PP získal. Chovnost se uděluje pouze psům, kteří splňují standard plemene, jakákoli vada je vyřazuje z dalšího chovu. Díky PP máte tedy jistotu, že rodiče vašeho psa jsou ukázkovými představiteli plemene a splnili všechny podmínky chovnosti, mezi které se počítají u většiny plemen i zdravotní testy na nejčastější choroby. Mnoho chovatelů s PP navíc dělá i testy nepovinné.

Samozřejmě ani Průkaz původu není zárukou 100% zdraví, ale je to maximum, co můžete udělat, abyste se vyhnuli dědičným chorobám a budoucím problémům. Každý dobrý chovatel navíc ke svému štěněti přidává i chovatelský servis, takže vám po zbytek jeho života ochotně poradí s jakýmkoli problémem. Nezáleží tedy vůbec na tom, zda chcete pejska vystavovat nebo ne. PP je důležitý dokument pro každého majitele určitého plemene.
ČMKU vydává PP pouze pro plemena spadající pod FCI (mezinárodní kynologická federace). Kompletní seznam FCI uznávaných plemen také najdete na webu ČMKU. Ne všechna plemena jsou ale FCI uznaná. Některá novější plemena zatím nesplnila podmínky pro zařazení do FCI. Plemeno samozřejmě musí při svém vzniku projít nějakým vývojem, než je ustálené a má dostatečnou historii, aby bylo FCI uznáno. Je například třeba, aby bylo alespoň tisíc jedinců tohoto plemene, osm krevních nepříbuzných linií, které budou složeny alespoň ze dvou samců a šesti samic. Pokud vše plemeno splní, může si země původu požádat o uznání.

FCI zkoumá velký vzorek populace, jeho temperament a zdraví. Pak se zařadí do prozatímně uznaných plemen. Po deseti letech je možno teprve požádat o definitivní uznání. Proces je to dlouhý, ale zaručuje kvalitu. Prozatímně uznané plemeno dostane svou dokumentaci a může se i účastnit výstav, nemůže jen získat tituly CACIB. Mezi taková plemena patří například Pražský krysařík, Chodský pes, Český horský pes, Český strakatý pes, Moskevský strážní pes, Louisianský leopardí pes a další.

Kromě FCI existují i jiné organizace, které chovají podle vlastních pravidel a vydávají vlastní průkazy původu. Nejznámější je asi UCI (United Kennel Clubs International). Bohužel, pravidla uchovnění v tomto klubu jsou poměrně dost volná, zdraví se nekontroluje, lze chovat i zvířata s vadami a tak přitahuje mnoho nepoctivých chovatelů, kteří chtějí chovat na nevhodných a nemocných zvířatech.

Pokud tedy vámi vyvolené štěňátko má PP od UCI, je třeba si jeho původ a zdraví co nejlépe prověřit. Takoví psi mohou vystavovat jen na UCI výstavách, které se konají pouze 2x ročně (FCI výstav je u nás ročně okolo 500). Obecně UCI PP nejsou zvlášť přínosné, jelikož kvalitu psa nezaručují.
Dále existují registry, které využívají hlavně majitelé Amerických Pitbulteriérů a Patterdale terriérů. PP vystavené některým z registrů (u APBT je nejčastější např. ADBA – The American Dog Breeders Association) jsou vlastně jen soupisem předků. S tímto PP se pes nemůže účastnit výstav a k jeho získání chovatel nepotřebuje splnit žádné podmínky. Pokud jsou jména předků pravdivě vyplněná, mají jistou výpovědní hodnotu především pro chovatele.
Pes bez průkazu původu je kříženec. Nelze dokázat, jaké měl předky a tudíž ani jeho čistokrevnost. Takto se často majitelé těchto bez PP zaručeně čistokrevných pejsků dočkají toho, že jim jejich Yorkšírský teriér (dle standardu max 3,2 kg) vyroste do 8 kg psa.

Mimoto pokud jsou oba rodiče s PP ale štěňátko bez, zpravidla to bývá buď proto, že majitelé nechtěli investovat do zdravotních testů, nebo proto, že psům nebyla uznána chovnost z důvodu (často zdravotní) vady. To se ale od „chovatelů“ už nedozvíte. FCI Průkaz původu je maximální pojistka pro vás, aby vám z vašeho miláčka vyrostl zdravý pes opravdu vypadající jako zástupce svého plemene.

Autor: Tereza Hánová

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét