Menu

BARF u štěňat – vápník a fosfor

Publikováno: 13/09/2016

Důležitost rovnováhy fosforu a kalcia při krmení masem je asi hlavní věcí, která odrazuje mnoho lidí od krmení psů BARFem. Rozhodnutí krmit štěně čerstvou stravou je často velmi těžké, jelikož na sebe člověk bere veškerou zodpovědnost za správný vývoj psa. Pojďme se tedy na tuto problematiku podívat blíže.

Fosfor se nachází hlavně v mase a je důležitý pro stavbu kostí a zubů. Hraje důležitou roli ve využití tuků a karbohydrátů a napomáhá správné syntéze proteinů při růstu a obnově buněk a tkání.
Vápník je zásadní pro kardiovaskulární, imunitní a endokrinní funkce. Zajišťuje stabilitu buněčných membrán, enzymatické funkce a podílí se na mineralizaci kostí.
Podíl vápníku a fosforu by měl být cca 1-2:1. Mírná převaha vápníku nad fosforem je velice důležitá u štěňat ve vývoji, obzvláště u velkých plemen. Může se zdát, že budete potřebovat k vyvážení těchto prvků složité výpočty, ale přitom stačí podávat dostatečné množství kostí. Jsou nejhodnotnějším zdrojem vápníku na rozdíl od masa, které obsahuje především fosfor. Důležité je vybírat masité kosti jako jsou kuřecí křídla nebo krky.


stene1

Obecně psovi stačí 10% kostí ve stravě, aby byla potřeba vápníku pokrytá a vyvážená s fosforem. U štěňat je pak tato potřeba vyšší, cca 30%. Pozor jen na hovězí kosti, které jsou hodně tvrdé. Zároveň se vyvarujte krmení příliš velkého množství kostí (30% by u dospělého psa už bylo příliš), přebytek může vést k ortopedickým problémům stejně, jako nedostatek vápníku.
Pokud nechcete, nebo nemůžete krmit kostmi, vhodnou náhražkou jsou namleté vaječné skořápky pokapané citronem.  Pokud nekrmíte kostmi, ale přidáváte vápník sami, je dobré přidat i vitamín D3, který umožňuje jeho vstřebávání (je např. v lososu, makrelách, vaječném žloutku). Přidávání samostatného vápníku je ovšem nejméně ideální řešení.
Pro lepší orientaci: denní spotřeba vápníku u štěňat je přibližně 250 – 300 mg na 1 kg tělesné hmotnosti denně (v období přezubování je spotřeba vyšší a to přibližně 450 – 480 mg na 1 kg tělesné hmotnosti na den). Např. v kuřecím skeletu je 7000 mg vápníku na 100 g, krky a křídla mají cca 1500 mg na 100 g. Kosti skutečně potřebu vápníku bez problému pokryjí a je to nejbezpečnější způsob jak jej štěněti zajistit.  Pokud se bojíte kosti zkrmovat v kuse, můžete si vybrat mletiny, které je obsahují.

štěňata

Mnoho lidí si myslí, že krmením suchými krmivy mají tento problém vyřešený, bohužel tomu tak není. Byť deklarované množství vápníku a fosforu může být správné, problém je v tom, že v tomto množství je zahrnut i vápník a fosfor, který je pro psa nestravitelný a nevyužitelný a vy tedy nemáte možnost zjistit, zda nestrádá. U čerstvé stravy máte jistotu, že obsažené látky využije na maximum. Nejčastějším zdrojem vápníku v suchých krmivech je uhličitan vápenatý, který má poměrně nízkou stravitelnost (cca 50%). Ta se ještě snižuje, pokud krmivo obsahuje sóju (což je obecně velmi nevhodná složka krmiv pro psy). Sója obsahuje kyselinu fytovou, která s vápníkem reaguje a tvoří naprosto nevyužitelný fytát vápenatý. Důvěra ve složení „kompletních“ krmiv tedy také není na místě.

Jak poznat, že štěně se špatně vyvíjí a trpí nedostatkem? Na první pohled se projeví problémy s pohybem, nebo špatným postavením a tvarem končetin (nohy do x, vychýlené do stran, prošlapy…). Často si pes hledá vápník v okolí (např. olizování omítky či zdiva). Pokud něco takového u svého štěněte zpozorujete, je to jasné znamení, že je třeba v jeho stravě něco změnit.

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét