Menu

Obezita mazlíčků aneb čtěte, než podáte pamlsek

Publikováno: 30/08/2016

Přehnaná láska k mazlíčkům v podobě nadbytečného jídla a pamlsků může vést ke zkrácení jejich života až o 2 a půl roku a vést k mnoha zdravotním problémům.

Obezita mazlíčků je v posledních letech na vzestupu a mnoho majitelů si navíc tento stav svého psa či kočky nedokáže přiznat. Obezita přitom může vést k srdečním onemocněním, problémům s játry, cukrovce, artritidě a mnoha dalším potížím. V extrémních případech se dokonce považuje za týrání zvířat.

obezita

Artritida je jedním z hlavních doprovodných problémů obézních mazlíčků a např. v letech 2011 – 2012 vzrostlo množství mazlíčků, kteří jí trpí o 350 %. Pokud je zvíře v dobré kondici, je možné skrz kůži cítit zřetelně jeho žebra, na první pohled však vidět nejsou a pas je zřetelně viditelný při pohledu seshora. Pokud tomu u vás tak není, možná si zaděláváte na problém.

Faktory

Obezitu u domácích mazlíčků ovlivňuje mnoho faktorů a není to jen samotný pohyb. Může to být například i to, jaké je pes rasy. Některá psí plemena jsou k obezitě přirozeně náchylnější – mezi ně patří jezevčíci, labradorští retrívři, rotvajleři, kokršpanělé, buldoci. Dalším faktorem je samozřejmě i věk. S věkem narůstá i nebezpečí obezity. Některá zvířata mají větší sklony k obezitě, často po kastraci. Děje se tak hlavně u kocourů. Jeden z nejdůležitějších faktorů je samozřejmě krmení – nezdravé krmivo a zlozvyk nechávat mazlíčkům misku plnou celý den.

Velkou chybou je i přehnané podávání pamlsků. To se týká především balených sériově vyráběných pamlsků, které jsou často plné cukrů a vytvořené tak, aby způsobovaly závislost. Ale i například mastné prasečí ucho je velmi kalorický pamlsek. Pro psa vážícího 20 kg je to jako kdyby člověk na posezení vypil 6 plechovek sladké sody. I jedna malá balená „kostička“ může pro např. malého psa být jako dvě čokoládové koblihy pro člověka. A většinou nezůstane u 1 pamlsku za den…

 

 

Co dělat?

Jak proti obezitě bojovat? Není to nic složitého. Důležitá je vyvážená strava, dávkovaná v poměru k cílové váze. Nejdůležitější je strava s velkým podílem živočišných proteinů a dostatečným množstvím vlhkosti. Dávejte si pozor na krmiva obsahující obiloviny, které naopak váhu zvyšují (bohužel se nachází i v mnoha krmivech, které jsou označovány jako light, určených k úbytku váhy).

Jídlo dávkujte a nenechávejte k dispozici neustále. Nejvhodnější je jedna porce ráno a druhá večer. Do porce nezapomeňte započítat i pamlsky. Velmi důležitý je samozřejmě pohyb. Hlavně u již obézních mazlíčků by to mělo být alespoň 20 minut intenzívní aktivity 4x denně. Zkuste se například zapojit do některého z mnoha psích sportů.
Pozor, u obézních koček je při hubnutí třeba postupovat velmi opatrně a nechat mazlíčka hubnout pomalu. Kočky mají sklon k onemocnění jater tzv. hepatické lipidóze. Kočičí tělo začne při rapidní ztrátě váhy mobilizovat tuky a ty mohou přehltit játra, které ve výsledku selžou. Proto je dobré se o novém režimu vaší kočky poradit se specialistou.

zdroj: http://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2015/02/12/risk-factors-pet-obesity.aspx

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét