Menu

Antiparazitika pro vnitřní užití: Bravecto a Nexgard

Publikováno: 22/08/2016

Jednoduchá aplikace

Každý majitel psa řeší otázku, jak nejlépe ochránit svého mazlíčka před parazity, kteří mohou přenášet závažné nemoci. Nebylo by skvělé, kdybychom mohli dát psovi pamlsek jednou za pár měsíců a bylo by po problému? Přesně na tomto konceptu fungují antiparazitika Bravecto a Nexgard, které jsou u nás k dostání poměrně krátce (a obecně jsou poměrně krátce na trhu), ale využívá jich čím dál více lidí.
Zní to vše možná velmi dobře, ale není překvapivé, že to má háček.

Bravecto
Bravecto

Jak to funguje?

Nexgard funguje pomocí aktivní látky afoxolaner a Bravecto využívá látku fluralanel. Obojí se podává ve formě chutného pamlsku. Chemikálie se uvolní po pozření do krve, a když psa blecha nebo klíště kousne, jsou vystaveni chemikálii, která je usmrtí. Oba léky jsou pesticidy, které útočí na nervový systém parazitů, čímž je likvidují. Oba léky tedy ničí nervový systém parazitů, jaký dopad ale mají na psa, v jehož těle se nachází? Navíc, při jakýchkoli negativních reakcích na léčivo není na rozdíl od obojku nebo pipety cesty zpět, jelikož se užívá vnitřně.

Nexgard
Nexgard

(Ne)informovanost

Pokud by člověk chtěl zjistit, jaké reakce psi na tato léčiva mají, obvykle se může obrátit na FDA (Food and drug administration – úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA), který na svých stránkách shromažďuje hlášení o vedlejších účincích. Bohužel, tato léčiva jsou příliš nová na to, aby bylo možno se o nich touto cestou něco dovědět. S takovou odpovědí se ale nespokojila Dr. Elizabeth Carney, která se účinky těchto antiparazitik také zabývala. V únoru 2014 totiž na svém blogu (nová skvělá antiparazitika) publikovala článek o těchto novinkách na trhu a na ten obratem začala dostávat reakce od svých čtenářů, kteří už v té době měli zkušenosti s mnoha vedlejšími účinky. Vyžádala si tedy reporty na základě Aktu o svobodném přístupu k informacím, a když je konečně získala, zveřejnila je na svém blogu také. Od ledna do května 2016 bylo zaznamenáno 510 hlášení na vedlejší účinky na afoxolaner a 866 na fluralaner.

Vedlejší účinky

Nejčastěji se jednalo o zvracení, letargii a průjem. V prvním čtvrtletí byl zaznamenán větší počet hlášení i ohledně záchvatů, těch obojí léky způsobily v tomto období 22. Ve stejném období je nahlášeno 9 úmrtí na kontě každé látky.
Dalším zdrojem informací k těmto prostředkům je např. i facebook, kde existují skupiny: Zabíjí Bravecto psy? a Zabíjí Nexgard psy?. Větší z nich pojednávající o Bravectu má přes 21 tisíc členů a množství odstrašujících příběhů sdílených uživateli je alarmující. Jedna uživatelka napsala, že na svém psu nacházela mrtvá klíšťata až 12 měsíců po užití, což znamená, že tak dlouho zůstává léčivo v krvi! To jen znovu dokazuje jak dobře je třeba si užití takového přípravku rozmyslet, jelikož pak už není možno jej z těla psa odstranit. Vzhledem ke krátké existenci těchto léčiv není provedeno žádné testování, které by vypovídalo o tom, jaký efekt bude mít látka na psy užívající ji dlouhodobě.
Na základě těchto informací je na vás, abyste se rozhodli, zda takováto antiparazitika používat a zda stojí za rizika, která s sebou nesou.

Zdroj: http://www.dogsnaturallymagazine.com/bravecto-nexgard-simparica-oral-flea-tick-preventives-safe/

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét