Menu

Proč v létě nestříhat psy s podsadou

Publikováno: 12/08/2016

V letních měsících je přirozené myslet na to, jak co nejvíce pomoci ve vysokých teplotách svým chlupatým kamarádům. Trpí jimi hlavně severské rasy, jako jsou malamuti, husky atd. Je ale řešením nechat je oholit? Odpověď je zcela jasné „NE“ a to se netýká jen těchto severských ras, ale i mnoha dalších psů, kteří mají dvojvrstvou srst. Mezi ty patří například kolie, bernský salašnický pes, zlatý retriever, australský ovčák a mnoho dalších.

Něco o srsti těchto plemen

huskyTato plemena mají srst se dvěma vrstvami. Krycí vrstva je na povrchu a má ochrannou funkci, chrání před sněhem, ledem i vodou. Spodní vrstva, tzv. podsada, roste nejblíž k tělu a chrání před chladem a vlhkem. V zimě je podsada tak hustá, že můžete mít problém nahmatat pod ní kůži. V létě pak podsada vylíná a psovi zůstane jen krycí vrstva, která ho chrání před sluncem a horkem. Bez podsady může skrz krycí vrstvu volně cirkulovat vzduch, který psa chladí.

retrieverNa rozdíl od ras s jednou vrstvou srsti, která stále dorůstá, dvouvrstvá srst přestane růst, jakmile dosáhne určité délky. Proto můžete psa s jednou vrstvou srsti klidně oholit a ta doroste beze změny zpět. Dvouvrstvou srst oholením můžete zcela zničit. Po oholení začne první dorůstat podsada a až teprve pak pomaleji rostoucí krycí vrstva, která se s podsadou začne prolínat. Srst bude mít jinou texturu, bude hrubší a jaksi „lepivější“ skoro jako suchý zip, takže na sobě pes bude nosit mnohem víc nepořádku z venku.
V létě psovi s takto nově rostoucí srstí hrozí přehřátí, protože podsada brání v ochlazování a zadržuje teplo. Srst se bude více cuchat a tvořit dready, bude se rychleji špinit, což může vést k dalším problémům, jako jsou zapařeniny. Většina těchto psů má navíc světlou kůži a bez ochranné horní vrstvy jsou, stejně jako bledí lidé, mnohem náchylnější ke spálení na slunci. Oholením psa připravíte nejen o tuto ochranu, ale zbylá byť krátká podsada bude stále bránit v ochlazení kůže.

Jak tedy o takovouto srst v létě pečovat?

Svého psa do salonu vezměte, ale místo oholení ho nechte vykoupat a pořádně vyfoukat. V salonu budou mít profesionální vyčesávací nástroje, které efektivně vyčešou a vytahají veškerou podsadu. Tento proces samozřejmě můžete zkusit i doma, ale myslete na to, že je to opravdu hodně práce, vyžadující správné nástroje.

A jedna poznámka na závěr: Dlouhosrstí psi snášejí ostříhání špatně i psychicky. Dá se opravdu říct, že se stydí. Přitom je snadné vašeho psa těchto nepříjemností ušetřit správnou péčí o jeho srst.

Autor: Tereza Hánová

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét