Menu

Pravda o veterinárních dietách

Publikováno: 05/08/2016

Dle průzkumů je na tzv. veterinárních dietách 35-45% psů. 80% lidí dá bez výhrad na doporučení svého veterináře, co se týče stravy svého mazlíčka. Přitom ale ne každý veterinární lékař je i odborníkem na výživu.
Americká šéfredaktorka časopisu o psí výživě Dana Scott povolala několik svých přátel veterinářů, aby jí pomohli veterinární diety zhodnotit. Rozhodla se jim předložit čtyři složení granulovaných krmiv, aniž by jim řekla, co jsou zač a požádala je, aby je ohodnotili. Mezi nimi byla jak krmiva ze supermarketů nízké kvality, prémiová krmiva z obchodů pro psy, ale i jedna veterinární dieta.
Zde je seznam složení. Co vy? Uhodnete, které je veterinárně předepisované krmení?

Krmivo č. 1

Kuře, pivovarská rýže, moučka z vedlejších produktů z krůty (zdroj glukosaminu), celozrnná kukuřice, pšeničná mouka, kukuřičná škrobová moučka, celozrnná pšenice, moučka z kukuřičných klíčků, živočišný tuk konzervovaný směsí tokoferolů (vitamín E), rybí moučka (zdroj glukosaminu), živočišný hydrolyzát, pšeničné otruby, uhličitan vápenatý, sůl, chlorid draselný,Vitamín E, fosfid vápníku, cholin, síran zinečnatý, síran železnatý, L-ascorbyl-2-polyfosfát (zdroj vit.C), mangan monohydrát, niacin, Vitamin A.

Krmivo č. 2

Čerstvé kuře, kuřecí játra, vejce, organická naklíčená semena ječmene, brambory , losos, batáty, hnědá rýže, organická naklíčená lněná semínka, organické naklíčené zelené fazolky, hrách, organické naklíčené červené fazole, jablka, mrkev, mořská sůl, hnědá mořská řasa, rozmarýn.

Krmivo č. 3

Celozrnná kukuřice, moučka z kuřecích vedlejších produktů, lněné semínko, sója, pivovarská rýže, sojová moučka, vepřový tuk, celulóza, příchuť kuřecích jater, rybí olej, kyselina mléčná, chlorid draselný, L-Lysin, uhličitan vápenatý, jodizovaná sůl, cholin, DL-methionin, vitaminy (Vitamin E, L-ascorbyl-2-polyfosfát, Niacin, Thiamin mononitrát, vitamín A, Calcium pantotenát, vitamín B12, Piridoxin hydrochlorid, Riboflavin, Biotin, kyselina listová, Vitamín D3, L-threonin, minerály(síran železnatý, oxid zinečnatý, síran měďnatý, oxid manganatý, jodičnan vápenatý, seleničitan sodný), Taurin, Glukosamin hydrochlorid, L-triptofan, L-carnitin, směs tokoferolů, Chondroitin sulfát, přírodní příchutě, Beta-karoten.

Krmivo č. 4

Kuřecí moučka, proso, kuřecí tuk( zakonzervovaný směsí tokoferolů), dýňové semínko, kvasničné kultury, sprejově sušené kuřecí játra, sušené vaječné produkty, koncentrát z vojtěšky, montmorillonitový jíl, sušená hnědá řasa,sprejově sušený jehněčí mok, sušená rajčata, mandle, sušený kořen čekanky, sušená mrkev, sušená jablka, rybí moučka z menhadena atlantského, sušená dýně, sušené meruňky, sušené borůvky, sušený špenát, sušená brokolice, sušené brusinky, petrželka, sušené artyčoky, rozmarýn, sušené houby, sušený fermentační produkt z lactobacillus acidophilus, sušený fermentační produkt z lactobacillus casei, sušený fermentační produkt z bifidobacterium bifidium, sušený fermentační produkt z enterococcus faecium, sušený fermentační produkt z Bacillus coagulans, sušený ananasový výtažek, sušený fermentační výtažek z aspergillus niger, sušený fermentační výtažek z aspergillus oryzae, sušený fermentační výtažek z Trichoderma longibrachiatum.

veterinarni dieta

Nejspíše i naprostému laikovi je na první pohled jasné, jaké krmivo je kvalitní a jaké ne. Vybrali byste pro svého mazlíčka krmení z kvalitních surovin plné masa a čerstvých přísad, nebo krmení, které má ve složení několik řádků chemických přídavků a na prvním místě obilniny?

Co o těchto recepturách řekli oslovení veterináři?

Dr. Marty Goldstein, autor knihy The nature of animal healing označil jako nejkvalitnější krmivo č. 2, protože obsahuje jen čerstvé přírodní suroviny. Krmení č. 4 vytl jen obsah moučky, ale jinak také obsahuje jen přírodní suroviny, takže ho označil za druhé nejlepší. Krmení č. 1 u něj obsadilo třetí příčku kvůli obsahu vedlejších živočišných produktů, pivovarské rýže, která je také zbytkovým produktem a obecně pro obsah surovin velmi nízké kvality. Krmivo č. 3 označil jednoznačně za nejhorší díky použití kukuřice jako hlavní suroviny a moučce z vedlejších živočišných produktů.
Pokud jste doteď neuhodli, veterinární dieta je krmivo č. 3.

Chcete slyšet co na adresu této diety řekli ostatní veterináři?

Dr. Jodie Gruenstern ji také jednoznačně označila za krmivo nejnižší kvality. Obsahuje geneticky modifikovanou kukuřici, sóju (a to velké množství), což je velmi častý alergen, syntetické vitamíny a minerály, tzv. „přírodní dochucovadlo“ což bývá většinou dráždivý glutaman sodný a pokud jste to nevěděli, celulóza jsou doslova piliny.

Dr. Jen Dodds krmivo č. 3 označila za krmení velmi nízké kvality z prakticky stejných důvodů: „První přísadou je kukuřice, která je ve většině případů geneticky modifikovaná, místo čistého kuřete používá moučku z vedlejších produktů z kuřete. Sója a len jsou fytoestrogeny.“

Dr. Judy Morgan hádala, že toto krmivo bude předražené s ohledem na nekvalitní a levné použité suroviny. Kukuřice jako první ingredience, žádná svalovina, pouze moučka z vedlejších produktů, syntetické vitamíny, kukuřice a sója jsou geneticky modifikované. Z takového krmení bude obrovský odpad.

Dr. Dee Blanco: „Krmivo začíná kukuřicí, která dráždí žaludek, pak se k němu přidá sója a nekvalitní zdroj proteinů. Pak se snaží špatnou kvalitu základních surovin vyvážit hromadou syntetických doplňků nejnižší kvality jako je uhličitan vápenatý, kyselina listová nebo neurčitý vitamín E. Zdá se, že přidali L-triptofan, aby tělo zklidnili po tom, co ho tímto vším rozdráždí. Přírodní příchuť? To může být záplava karcinogenů, alergenů a toxinů.“

Jak vidíte, veterináři si nemysleli, že by tato dieta byla kvalitní, naopak, mnoho surovin označili za škodlivé. Proč tedy lidé věří, že tyto diety mohou vyřešit jakékoli zdravotní problémy jejich mazlíčků?

veterinarni dieta

O kvalitě těchto krmiv se dá mnoho pochopit, když se podíváme na jejich největší výrobce. Jsou to právě nejznámější výrobci komerčních krmiv, která můžete nalézt ve většině pet shopů. Tyto společnosti nejsou známé kvalitními ingrediencemi. Většina veterinárních krmiv je vyráběna společnostmi, které se soustřeďují na výrobu levných marketových krmiv nízké kvality a především zpracovávají nejhojněji pěstovanou levnou geneticky modifikovanou plodinu, kterou je kukuřice.

Pojďme si porovnat dvě receptury krmiv od stejné značky, jednu klasickou verzi a jednu veterinární dietu.

Nejmenovaná značka krmiva – varianta pro malá plemena

Drůbeží a krůtí moučka, kukuřice, pšenice, pivovarská rýže, živočišné tuky, bílkovinný hydrolyzát, rostlinný olej, minerální látky, lněné semínko, rajčatová drť, špenátová moučka, hroznová moučka. Přísady Nutriční doplňkové látky: Vitamín A (25.150 IE/kg), vitamín D3 (1.480 IE/kg), Železo (198 mg/kg), Jód (2 mg/kg), Měď (25,1 mg/kg), Mangan (8,7 mg/kg), Zinek (168 mg/kg), Selen (0,4 mg/kg), s přírodní látkou pro konzervaci a přírodním antioxidantem.

Nejmenovaná značka krmiva – varianta pro problémy se zažíváním

Obiloviny, maso a živočišné vedlejší produkty, vejce a vaječné produkty, rostlinné bílkovinné extrakty, minerální látky, oleje a tuky, rostlinné vedlejší produkty, semena. Vysoce stravitelné ingredience: kukuřice, pivovarská rýže, sušené vejce, drůbeží moučka, kukuřičný lepek, živočišné tuky, rostlinný olej. Přídatné látky: Vitamín A (30660 m.j. / kg), vitamín D3 (1800 m.j. / kg), železa (189 mg / kg), jód (2,8 mg / kg), měď (24 mg / kg), mangan (8,3 mg / kg), zinek (161 mg / kg), selen (0,4 mg / kg), s přírodními antioxidanty.

Veterinární diety jsou často mnohem dražší než klasicky dostupné krmivo. Možná si říkáte, že to je proto, že veterinární krmiva musejí být sestavena a testována s ohledem na velmi specifický druh problému. Tak tomu ale není.
V USA, odkud většina těchto krmiv pochází, dohlíží FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) na klasicky prodávaná krmiva. Např. pokud krmivo tvrdí, že zajišťuje kontrolu váhy, spadá pod kontrolu FDA. U veterinárních diet ovšem praktikuje mnohem větší zdrženlivost. Jinými slovy žádnou z veterinárních diet nekontroluje.
V těchto dietách je většina ingrediencí stejná, jako v obyčejném krmivu. A když se podíváte na příklad složení výše, zjistíte, že krmivo bez předpisu je lepší kvality, než dieta.
Dieta obsahuje převážně obiloviny, které jsou levnou a nekvalitní náhražkou živočišných proteinů a blíže neurčené maso a vedlejší živočišné produkty. Oproti tomu klasické krmivo má alespoň maso na prvním místě. Dieta neobsahuje nic, co by napomohlo citlivému trávení, naopak obiloviny mnoho psů špatně snáší.
Nedá se očekávat, že by výrobce mohl dokázat, že kombinace kukuřice, moučky ze zbytkového masa a rýže má lepší účinek na trávení než jakékoli přísady obsažené v kvalitnějších krmivech. Proto pokud Vám veterinář oznámí, že váš pes potřebuje být krmen veterinární dietou, projděte s ním ingredience a požádejte ho o důkaz, že jsou prospěšné. Nezapomeňte, že pokud budete krmit nekvalitně celý život, čekají vás další vážné problémy.

Zdroj: http://www.dogsnaturallymagazine.com

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét