Menu

Bachovy květové esence

Publikováno: 19/07/2016

O Bachových esencích se často mluví hlavně jako o uklidňujícím prostředku pro zvířata např. při ohňostrojích, nebo bouřkách. Přitom se dají aplikovat na široké spektrum emocionálních problémů, jak u psů, tak u lidí. Co to tedy vlastně Bachovy esence jsou a jak je používat?

Dr. Edward Bach

Dr. Bach měl na počátku 20. století úspěšnou kliniku v Londýně. Studoval především střevní bakterie, ze kterých vytvořil sedm vakcín, později v homeopatii známých jako Bachovy nosody, které jsou používány dodnes. V roce 1917 ale doktor Bach vážně onemocněl – našla se u něj rakovina. S nepříznivou prognózou – tři měsíce života, se ale pustil opět do práce, aby ve zbývajícím čase dal vědě co nejvíce. A jako zázrakem se uzdravil. Díky tomu začal dr. Bach přemýšlet nad tím, jak jeho uzdravení ovlivnila jeho psychika, jeho odhodlání a cílevědomost. Došel k přesvědčení, že duševní stav má na uzdravování obrovský vliv.

Bachovy květové esence
Bachovy květové esence

 

A tak si začal dělat poznámky o duševním stavu svých pacientů a vyvíjet léky, které byly přímo šité na míru. K jejich výrobě používal přírodní květinové esence, protože chtěl, aby byla léčba jemná a přirozená. Této práci pak zasvětil zbytek života.

Květové esence

Dr. Edward Bach
Dr. Edward Bach

Květových esencí je celkem 38 a pomáhají při rozličných stavech. Dají se ale i kombinovat, takže vzniká široká škála léčivých prostředků. Každá esence je určena k léčbě jiného problému, které jsou rozděleny do základních kategorií: strach, nejistota, nezájem o současné dění, přecitlivělost na vlivy a myšlenky, osamělost, zoufalství, přehnaná starost o ostatní.
Esence je možno si koupit v celém setu, ale ty bývají nákladné. Schůdnější možností je nákup esence přímo na míru Vašeho psa. Je důležité se vžít do Vašeho mazlíčka, přemýšlet co mohlo jeho stav způsobit, jestli se něco v jeho okolí změnilo. Je možno i namíchat více esencí dohromady, nebo si je nechat namíchat po konzultaci s profesionálem. V každém případě se nedá špatným výběrem esence ublížit, nejhorší, co se může stát je, že nebude mít kýžený efekt.
Možností je i ten nejspíše nejznámější mix: Rescue remedy, složený z esencí Impatiens, Star of Bethlehem, Cherry Plum, Rock Rose a Clematis. Ten je vhodný pro zklidnění v krizových situacích, jako jsou již zmíněné bouřky a ohňostroje a v podobných emocionálně vypjatých stavech a je k dostání i v některých lékárnách.

Bachovy květové esence
Bachovy květové esence

Příklady konkrétních esencí

Pokud byste raději použili některou z individuálních esencí, zde je pět vybraných, které by pro vás mohly být užitečné:
Rock Rose/Devaterník penízkový- Je i příměsí v Rescue remedy. Pomáhá proti panice, stavu, kdy pes tzv. zamrzne, nebo nočním můrám. Užitečná je například pro psy, kteří se ze strachu schovávají pod pohovkou, třesou se, nebo mají hrůzu z návštěvy veterináře.
Mimulus/Kejklířka- Pomáhá ulevit od strachu, který má známou příčinu, nebo od nesmělosti. Dodá odvahu psům, kteří se bojí specifických věcí, jako je bouřka, vysavač nebo ohňostroje.
Cherry Plum/Slíva třešňová- Pomáhá psům, kteří se neumí ovládat. Je vhodná pro psy, kteří nekontrolovaně štěkají, mají hysterické reakce, nebo se nadměrně olizují a koušou.
Aspen/Osika- Pomáhá proti strachu bez známé příčiny. Pokud váš pes štěká, nebo je nervózní bez zjevné příčiny, Aspen je dobrou volbou. Dá se i dobře kombinovat se slívou třešňovou.
Red Chesnut/Červený kaštan- Je dobrý pro psy, kteří o vás mají přehnaný strach, neustále vás následují a kontrolují.
Bachovy esence se většinou dávkují po čtyřech kapkách 4krát denně po dobu asi 4-5 dní. Samozřejmě, Bachovy esence nejsou jen pro psy, je možno je použít pro lidi i jiná zvířata!

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét