Menu

Aktivity se psem

Publikováno: 17/07/2016

V současné době se různé aktivity a sporty se psem těší velké popularitě. Možná i vy máte doma aktivního psa, jako je například border kolie, americký stafordširský teriér nebo jack russel teriér a hledáte tu pravou aktivitu právě pro ně. Nebo jen chcete se svým pejskem trávit čas zajímavým způsobem a možná vás právě tento článek inspiruje!

Agility

Agility je pravděpodobně nejpopulárnějším psím sportem, možná proto, že je poměrně nenáročná a zvládnou ji s pejskem i děti. Jedná se o překonávání různých překážek na dráze v co nejkratším čase. Každá překážka má jiný způsob zdolání. U tohoto sportu se využije nejen energie, ale i uvažovací schopnosti psa a otestuje i vaši schopnost psa vést a spolupracovat s ním. Díky popularitě tohoto sportu není těžké najít agility hřiště téměř kdekoli. Sport je vhodný především pro lehké a hbité psy, velmi populární je hlavně u malých pejsků nebo už zmíněných border kolií. Agility je náročné na pohybový aparát, takže je vhodné s pejskem začít až po roce, aby nedošlo k poškození kloubů.

Agility

Canicross (Běh se psem)

Canicross je běh se psem v zápřahu na delší vzdálenosti (většinou 2-7 km). Zápřah se skládá ze speciálního postroje pro psa, vodítka s amotizérem a sedáku pro běžce, které jednak chrání páteř psa a také přenáší na běžce jeho sílu. Pes běžce táhne a tím mu dodává rychlost. Je to aktivita vhodná hlavně pro opravdové sportovní nadšence, jelikož je fyzicky náročnější, ale to neznamená, že ji s trochou snahy nezvládne každý. Co se týče psa, je vhodnější pro větší pejsky, kteří mají na tah sílu, ale samozřejmě je možné běhat s jakýmkoli psem. Pokud se chcete dozvědět o canicrossu víc, najděte si ve vašem okolí některý z mnoha závodů nebo tréninků.

Běh se psem

Dogtrekking (Turistika se psem)

Dogtrekking je outdoorová aktivita, kde se psem překonáváte velké vzdálenosti v časovém limitu. Pes je buď na bederním pásu s amotizérem nebo na vodítku (na volno jít nesmí). Tento sport testuje vaši vytrvalost, spolupráci se psem ale i orientační schopnosti.  Postupujete podle mapy s itinerářem a na trase vás čekají kontrolní body. V případě únavy bývá zajištěno vyzvednutí autem, jelikož akce bývají velice fyzicky náročné. Délky tras jsou různé, ale často to bývají vícedenní akce s délkou trasy minimálně 80 km. Sport je vhodný pro jakéhokoli zdravého psa. Pochody se pořádají po celé republice v průběhu roku na trasách různé náročnosti, takže si můžete do začátku vyzkoušet nějakou jednodušší.

Turistika se psem

Flyball (Metač míčků)

Pokud toužíte po soutěživější aktivitě, která vás nebude stát tolik námahy, možná je flyball pro vás tou správnou volbou. Jedná se o aktivitu, kde spolu soutěží dva týmy o čtyřech členech na dvou dráhách. Na každé dráze jsou čtyři překážky a metač míčků. Dráhu probíhá pouze pes, psovod poveluje ze startu. Flyball je trochu jako psí štafeta. Pes proběhne dráhu, na konci aktivuje metač míčků, kde míček chytí a aportuje zpět. Na startu se těsně míjí s dalším psem, který běží dráhu stejně jako on. Družstvo, které má nejrychleji všechny čtyři psy v cíli, vyhrává. Sport je vhodný pro jakéhokoli aktivního psa.

Metač míčků

Treibball

Treibball je velmi mladým sportem, který je především vhodný pro ovčácké psy, kteří nemohou pást, což u nich často vede k frustraci. Treibball je vlastně pasení míčů. Psovod a pes musí spolupracovat a dostat určitý počet velkých míčů do branky za co nejkratší dobu. Čas se přičítá za chyby ve spolupráci. Tento sport je fyzicky nenáročný a představuje i menší zátěž na pohybový aparát psa. Dělat ho samozřejmě nemusí dělat jen ovčáčtí psi! Nevýhodou je, že zatím Treibball není u nás příliš rozšířený.

Treibball

Coursing (Chrtí závody)

Coursing byl dříve pouze doménou chrtů (a dodnes pouze chrti mohou soutěžit v oficiálních coursingových závodech), ale jeho popularita dnes roste i mezi majiteli jiných aktivních plemen. Jedná se o dvoukolový rychlostní závod, kde pes „loví“ střapec, nebo králičí kůži taženou kladkami po dráze. Často spolu běží dva psi. Není to ale pouze disciplína o rychlosti, ale i o vytrvalosti, inteligenci a spolupráci.

Chrtí závody

Obedience (Výcvik poslušnosti)

Je sport nenáročný na vybavení a fyzičku, ale náročný na čas, trpělivost a spolupráci se psem. Jedná se o pokročilý stupeň poslušnosti. Obedience má několik kategorií, v každé jsou náročnější cviky. Jedná se o cviky jako je odložení, aport, chůze u nohy atd. v různých obměnách. Velice důležité je, aby si pes cvičení užíval, dělal ho s radostí a byl zcela soustředěný na psovoda. Souhra je zde zásadní, nejedná se o žádnou slepou automatizovanou poslušnost! Vhodný je pro všechny psy a trpělivé páníčky.

Výcvik poslušnosti

Dogfrisbee (Frisbee)

V tomto sportu jde především o chytání frisbee disků ve vzduchu. Existují různé disciplíny, z nichž nejpopulárnější je Freestyle. Ten spočívá v sestavě na hudbu, při které se používá více disků. I dogfrisbee je pro psa fyzicky náročný sport, jelikož je založen na výskocích do výšky.

Psí frisbee

Dogdancing (Tanec)

Pokud toužíte po tom, aby váš pes ovládnul nejrůznější zajímavé cviky a kousky, je dogdancing pro vás to pravé. V této kategorii psovod a pes provádí cviky do rytmu hudby. Cviky jsou nejrůznější: točení, přeskoky nohou, chůze po zadních…záleží jen na vás, co svého svěřence naučíte! Dogdancing vyžaduje trpělivost a přesnost, ale je to určitě jedna z divácky nejvděčnějších psích aktivit.

Psí tanec

Dog Puller (Přetahovadlo)

Tento jednoduchý a poměrně mladý sport procvičí dobře svaly vašeho psa, ale ty vaše ušetří. Dog puller se cvičí s pomocí dvou tzv. pullerů, kruhů vyrobených z odolného materiálu. Ty se buď hážou tak, aby se kutálely a pes je chytil na zemi ještě v pohybu, po čemž se háže druhý puller na druhou stranu, nebo je chytá střídavě ve výskoku.

Přetahovadlo

Bull sporty

Tzv. bull sporty jsou disciplíny, které jsou nejvhodnější právě pro bull plemena, jelikož vyžadují houževnatost, vytrvalost, sílu a hlavně povahu, která nedovoluje vzdát se, které se skrývají právě v zástupcích těchto plemen. Přesto bull sporty mohou provozovat samozřejmé i jiná plemena! Je ale důležité myslet na to, že pes musí být opravdu zdravý, jelikož tyto sporty jsou pro něj velice fyzicky náročné.

Bullí sporty

Wall climbing (Šplh na stěnu)

Je výskok/běh po stěně na zavěšeného peška s dobou zákusu alespoň 5 sekund. Vítězí pes, který vyskočí nejvýš.

High jump (Skok vysoký)

Je výskok na volně zavěšeného peška s dobou zákusu alespoň 5 sekund. Vítězí pes, který vyskočí nejvýš.

Skok vysoký

Long jump (Skok daleký)

Psi skáčou přes vodorovně umístěné tyčky, pomalu se zvedající  cca od 10 cm do 40 cm a jejich úkolem je skočit co nejdál.

Skok daleký

Weight pulling (Tažné břemeno)

V této disciplíně psi táhnou na speciálním postroji vozík s nákladem až o stovkách kilogramů.
Tato disciplína je asi nejvíce fyzicky náročná. Její odnoží je weight pull sprint, což je běh na 50 m se zátěží (většinou 4-7 kg vážící pneumatika).

Tažné břemeno

Tug of war (Přetahování)

Dva psi se přetahují o peška, jsou přitom uvázáni, aby nedošlo k přímému kontaktu. Vzhledem k odhodlanosti bullů je tato disciplína někdy velice dlouhá, jelikož vítězí pes, který peška nepustí.

Přetahování

Hang time (Závěs)

V této disciplíně se nejvíce uplatní známý bullí stisk. Jde o zákus do zavěšeného peška (dost vysoko aby pes visel ve vzduchu a nedotýkal se nohama země) a výdrž v zákusu. Šampioni v tomto sportu mají na kontě i hodinové výkony!

Monkey track (Překážková dráha)

Je 100-200 m dlouhá dráha s deseti překážkami, které musí pes s psovodem překonat za co nejkratší čas. Psovod má přitom psa celou dobu na vodítku.

Překážková dráha

Autor: Tereza Hánová

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét