Menu

Přechod na BARF stravu

Publikováno: 24/05/2016

Mnoho mazlíčků krmených granulovanou stravou může být postupem času  velmi vybíravých ohledně svého jídla. Díky tomu se nám může zdát přechod na syrovou stravu obtížný.
Spousta komerčně vyráběných krmiv obsahuje dochucovadla, která mohou být návyková. Jsou to hlavně hydrolyzované proteiny, sůl, cukr, propylen glykol a další koření a chemikálie. Takové krmení se dá přirovnat k fastfoodu. Není zdravé, ale může být chuťově návykové.

BARF_vlk
Pokud se rozhodnete přejít se svým mazlíčkem z granulí na syrovou stravu, je možné, že se budete potýkat s problémy (o to víc pokud byl zvyklý na málo kvalitní a tedy hodně dochucované granule). Může se stát, že ze začátku vůbec nebude přijímat nový druh stravy. Zvířata jsou často vybíravá i co se týče konzistence a textury jídla; pokud jim nevyhovují, nebudou jej konzumovat přestože jim voní. V tomto případě můžete svého mazlíčka obelstít tak, že nové jídlo vytvarujete do malých kuliček, aby připomínalo granulovanou stravu, nebo ho rozmačkáte s vodou. Mnoho mazlíčků si na konzistenci potrpí více, než na příchuť. V závislosti na tom, jakou konzistenci preferuje, mu můžete přechod usnadnit tím, že nové jídlo co nejvíce připodobníte tomu starému. Přidáním vody a rozmačkáním vytvořte paštiku. Pokud preferuje zvíře granule, přidejte suroviny, které jsou křupavé, třeba i trochu kvalitních granulí a tvarujte kuličky. Můžete jídlo i mírně povařit. Věnujte pozornost i teplotě.

Většina mazlíčků nemá ráda jídlo ani moc studené, ani moc teplé. Vybíravost může být také příznakem problémů se zuby. Dávejte dobrý pozor i na čerstvost. Většina zvířat dobře pozná, že jídlo je otevřené moc dlouho. V granulích se začne kazit olej, do konzerv pronikají látky z kovu a umělé hmoty. Čerstvé jídlo většinou oschne na okrajích, což mnoho mazlíčků nemá rádo.
Vybíravost můžete ve svém mazlíčkovi také snadno vypěstovat vy sami. Mnoho psů preferuje vaši pozornost, kterou mu věnujete, když špatně jí, než žrádlo samotné. Častou chybou je i nabízení pamlsků, pokud zvíře nežere. Naučí se tak jen to, že pokud nezkonzumuje to, co je právě na misce, přijde něco lepšího.
Na vybíravost může mít vliv dokonce i miska, ze které váš mazlíček jí. Hodně zvířat nemá rádo, pokud se jejich fousky dotýkají okrajů misky, nebo pokud je miska příliš hluboká a její obsah tedy nedůvěryhodný. Zkuste dát misku na jiné místo, než je váš mazlíček zvyklý. Bude mít pocit, že jídlo sám našel.
Vždy existuje i možnost, že zvíře odmítá potravu, protože je s ní něco v nepořádku. Nezapomínejte, že váš pes má mnohem lepší čich, než vy. Vždy je lepší zjistit, zda je jídlo v pořádku (například se zeptat v obchodě, kde jste ho koupili).
Vybíravost se může vázat i na zažívací potíže. Zkuste do krmení přidat probiotika, nebo přípravek na zklidnění žaludku. Bolesti může váš mazlíček mít i bez vnějších příznaků jako je zvracení, nebo průjem.
Další častou chybou je krmení po celý den, nebo ponechávání krmiva psovi v misce, přestože celou dávku jídla nezkonzumuje. Díky tomu nemá zvíře šanci mít na něco chuť, nebo hlad. Psí trávení navíc není uzpůsobeno takovémuto režimu. Psa je ideální krmit jednou až dvakrát denně, jinak může docházet k problémům, jako je nevyvážené Ph, špatné trávení, problémy s ledvinami atp.
Pár závěrečných tipů k přechodu na syrovou stravu
Nedoporučuje se krmit syrovým i suchým krmivem zároveň, protože zvíře tráví každou stravu jinak. V době přechodu je ale možné krmit obojí zároveň, aby si zvíře pomalu zvykalo. Je dobré začít mixováním 75% starého krmení + 25% nové a zvyšovat dávku až když má opět tuhé výkaly. Každému zvířeti přechod trvá jinak dlouho. U jednoho to můžou být tři dny, u jiného tři týdny. Pro lepší přechod je dobré přidat probiotika. Velmi citlivého pejska klidně nastartujte jen na 10% nové stravy. V Dogtownu nabízíme speciální pastu s probiotiky od Dr. Claudera pro lepší přechod na syrovou stravu, k dostání je také na našem eshopu: http://www.hotdogs.cz/konzervy-pro-kocky/16401-dr-clauder-s-pasta-pro-prechod-k-syrove-strave-4014355225144.html.

Při přechodu ze suchého a konzervovaného krmiva na BARF stravu se tělo často potřebuje zbavit mnoha nahromaděných toxických látek, takže se nelekejte dočasného průjmu nebo většího objemu výkalů.
Jakmile si tělo zvykne na novou stravu, odpadu bude minimum, jelikož z čerstvé stravy využije většinu živin. Díky tomu bude váš mazlíček zdravější a méně náchylný k nákaze parazity a bakteriemi.

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét