Menu

Syndrom „malého psa“

Publikováno: 02/10/2014

angrydogJste jedním z lidí, kteří preferují velké psy? Znáte někoho, kdo vám tvrdí, že má radši velké psy, protože malí psi „ňafou“ a jsou vzteklí? Každopádně ať máte radši velké nebo preferujete malé psy, jistě se shodneme v tom, že většina malých psů má jiný druh temperamentu než střední či velká plemena. Malí psi si vysloužili reputaci štěkajících, nevrlých a žárlivých stvoření, kteří nesnáší cizí lidi a nejsou zrovna ideální kamarádi dětí. Bohužel, tento názor je akceptován širokou veřejností stejně jako mýtus, že všichni pitbulové jsou všichni brutální rváči, jejichž čelisti secvaknou a nepustí.

Jednomu známému přišel balíček a dva jeho boxeři ihned běželi pozdravit řidiče. Známý psy ihned odvolal a řidič opáčil, že mu nedělá problém přivítat se s nimi, ale že by bylo dobré odvolat ty štěkající malé potvory. Majitel boxerů totiž měl ještě dvě čivavy, které byly těmi, kdo na řidiče útočil.

Proč tedy mají malá plemena tendenci jednat jinak než ta větší? Všichni jsou stejný druh zvířete, savec z čeledi psovitých z řádu Carnivora: Canis lupus familiaris, což je domestikovaný poddruh vlka. Tento živočich obecně označovaný jako pes má každý stejné instinkty, které musí být naplňovány, aby se cítil šťastný a vyrovnaný. Pojďme se blíže podívat na to, jak se chováme k velkým a středním plemenům a jak odlišně k těm nejmenším.

Nesčetné chování, které bychom velkým psům netolerovali a snažíme se je za ně trestat shledáváme jako roztomilé u malých psů:

Skákání

Když skáče 40 kg těžký německý ovčák na člověka, budeme všichni souhlasit, že je to chování nepřípustné a je třeba jej potlačit. Každému je jasné, že je to obtěžující chování a že je v nejhorším případě nutné vyhledat pomoc cvičitele. Pokud si s tím nevíme rady a nechceme využívat pomoc cvičitele, mnohdy takového psa zavřeme do oddělené místnosti, kde nebude svým chování obtěžovat případné hosty.

Když se bude stejně chovat miniaturní krysařík, který bude každého přicházejícího „vítat“ skákáním, zdá se to většině lidem jako roztomilé a ještě jej za to odmění nějakým všimným, které jako správní hosté tomuto roztomilému drobečkovi přinesli a dají mu jej pokud možno ihned ve dveřích. Pes svýma malinkýma tlapkama nezpůsobí nikomu žádné zranění a toto chování u psa naprosto tolerujeme.

Ale co to znamená ve skutečnosti? Pokud by psi byli lidmi tak by se to dalo vyložit tak, jak uvádím výše. V psí řeči to však znamená dominanci a disrespekt. pokud svému malému psíkovi dovolíte skákat na lidi, říkáte mu tím, že je správné necítit respekt k lidem a že je zcela v pořádku obtěžovat.

Štěkání

Pokud váš čtyřicetikilový vlčák začne štěkat na příchozí, vám i vašemu hostu bude jasné, že jde o problém a je třeba s ním něco dělat. Pokud takto štěká na hosty dvoukilová čivava, nic se neděje, je to přeci jenom čivava, správně? Špatně. Není mezi nimi rozdíl, je to pouze chování, které přehlížíme u malých psů, nikoliv u těch velkých.

 Ostatní psi

Pokud vaše dvoukilová čivava štěká na každého kolemjdoucího psa, bereme to jako roztomilé a srandovní. Pokud se rozštěká na jiného psa třicetikilová akita, snažíme se jí ukázat, kde je její misto a že toto chování je nepřípustné. A jak je to v psí řeči? Mezi psy není rozdíl. Velký nebo malý pes nesmí zkrátka štěkat na ostatní psy a dávat tak najevo dominanci a chovat se jako vůdce smečky.

Prostor

V momentech, kdy jíte svou večeři nebo pracujete na počítači a váš 50-kilový boxer se rozhodne, že zrovna má chuť si hrát a začne vám pokládat havu na klín, podávat tlapky nebo vám dokonce skočí předníma tlapama na stůl, s největší pravděpodobností jej shodíte dolů s pokynem, který mu ukáže, kde je jeho místo. Pokud vás tímto způsobem začne atakovat váš yorkšír, přijmete to jako projev náklonnosti a péče vašeho malého miláčka o vás. Necháte ho vyskočit na klín a budete mu věnovat pozornost. A je to opět špatně. Pouze vůdce smečky rozhoduje, kdy je čas na hraní a mazlení, pouze vůdce smečky je na vrcholu žebříčku. Váš pejsek si k vám může vyskočit na klín při práci na počítači, ale výhradně v momentě, kdy vy ho k tomu vyzvete.

U nás v Dogtownu často vídáme názorné příklady, kdy malý jorkšír rozhoduje o tom, co zrovna může jeho páníček nebo panička dělat. Někdy řešíme menší problémy v našem psím salóně, kdy často přistupujeme k řešení, aby se páníček neúčastnil pejskova zkrášlovacího procesu. Je to jen z důvodu, že páníček nedává pejskovi od mala najevo, kdo je vůdcem smečky a pejsek pod rouškou roztomilosti převezme veškeré rozhodování na svá bedra.

Dbejte tedy na to, aby váš malý pejsek neměl pocit, že si může vše dovolit a vždy si zkuste představit, že by se tak choval velký pes. Pomůže vám to odhalit obtěžující chování a včasným zakročením předejdete mnoha problémům. Hodně štěstí při výcviku, váš Dogtown.

 

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét