Menu

Aljašský malamut

Publikováno: 17/05/2014

ALJAŠSKÝ MALAMUT

Aljašský malamut patří mezi tažné psy pocházející až ze studené Aljašky.

Původně byl tento pes chován k lovu, hlídání a nošení nákladů.  Jakožto saňový pes se osvědčil natolik, že dodnes bývá používán coby tažný pes a bývá součástí psích spřežení.

Alaskan_malamute_dog_at_sunset-other

Kromě jeho síly je ceněným společníkem pro svou přátelskou povahu vůči lidem, a to jak vlastním, tak cizím. Trpělivý a tolerantní je vůči dětem, kterým toho spoustu dovolí.  Je však vhodné ho na přítomnost ostatních zvířat navyknout od mala, dominantní jedinci mohou vůči ostatním psům vyvolávat konflikty.  Jeho majitel by měl být proto akčním a fyzicky zdatným člověkem, protože malamut potřebuje i ohromnou porci pohybu. Sympatické u něj je, že příliš neštěká. Na druhou stranu, jako hlídací pes by kvůli této vlastnosti příliš neobstál také z toho důvodu, že vůči lidem neprojevuje známky agresivity. Také by se mohlo stát, že zloděje přivítá.

Alaskanmalamute0b

U aljašského malamuta se doporučuje výcvik poslušnosti a psí sporty, především pak mushing nebo  canicross. Ještě předtím je však zapotřebí počkat, až se mu dokončí fyzický vývoj, což je kolem jednoho roku života. V rámci života ve smečce, popřípadě přímo v rodině psího spřežení je nejcennějším jedincem vůdce smečky. Ten je prý natolik chytrý a zkušený, že dokáže odhadnout síly ostatních a dělat přestávky na odpočinek, je-li to nutné. Na velké plemeno se dožívá i poměrně pěkného věku, jakým je 10-12 let.

Pro svůj původ má aljašský malamut hustou a silnou srst, která ho chrání proti mrazům. Existuje v různých odstínech šedé nebo sobolí až do červena.

Kohoutková výška:

Pes: 63,5cm

Fena: 58,4cm

Hmotnost:

Pes: 38 kg

Fena: 34 kg

Náchylnost k nemocem: Může se u něj projevit progresivní retinální atrofie (PRA) , což je dědičné onemocnění očí končící oslepnutím. Dále se může objevit dysplazie kyčelního kloubu, chondrodysplazie (špatný vývoj kostí) nebo takzvaná vlčí tlama (snížená schopnost vidění za šera). Dědičným nemocem se však dá předejít vyšetřením jedince i rodičů.

Alaskan_malamut_LM

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét