Menu

Klíšťata letos udeřila dříve!

Publikováno: 29/03/2014

Díky mírné zimě nám letos začali klíšťata znepříjemňovat život zase o něco dříve. Jak proti nim svého pejska uchráníte? Je nejvyšší čas na prevenci!

Klíšťata jsou jedni z nejběžnějších a nejznámějších vnějších cizopasníků. V souvislosti s tímto faktem vzniklo za dlouhá léta mezi lidmi spoustu předsudků a domněnek, které přežívají dodnes.

V první řadě se většina populace domnívá, že se jedná o letního, popřípadě i jarního parazita. Není tomu tak. Klíště se může zakousnout v jakoukoli roční dobu, přičemž zvýšená pravděpodobnost je od března do listopadu.

A čím je klíště nebezpečné? Tento parayit na svou oběť vyšplhá, ve většině případů se zakousne. Většinou si najde místo, které pro vás není tak snadno dostupné a bez důkladné prohlídky srsti na něj nenarazíte. Po zakousnutí začne do těla vypouštět jedovaté sliny a zpětně nasává krev. Může způsobit kožní zánět nebo být přenašečem nemocí – boreliózy, zánětu mozkových blan.

Psi mají oproti nám tu výhodu, že mají daleko silnější imunitní systém a nejsou přeci jen klíštětem tolik ohroženi jako my, přestože se do nich zrovna přenašeč zakousl. Existuje mnoho druhů repelentních výrobků proti parazitům. Milná, ale častá představa je, že po aplikaci repelentního přípravku se klíšťata nepřisají, popřípadě na organismus ani nevylezou, ale opak je pravdou. Klíšťata na hostitele vylezou a zakousnou se. Rozdíl je v tom, že aplikací preparátu se dostanou účinné látky proti parazitům do těla klíštěte (prostřednictvím krve hostitele), které poté zemře a odpadne. Správně a logicky si tedy domyslíte, že je-li klíště infikováno chorobou, nikdo mu nezabrání nemoc předat dál. K čemu tedy repelenty slouží? K ochraně proti zánětům kůže. A borelióza? Máte možnost psa nechat očkovat, ovšem je to obdobný případ, jako očkování proti chřipce – kmenů je hodně, očkování je jen jedno, a tak ochrana bohužel není nikdy 100%.

Jak se tedy co nejúčiněji chránit pomocí dostupných metod?

  • Pipety – malé množství tekutiny, která se aplikuje přímo na kůži psa. Ideální je umístění mimo dosah jazyka – do zátylku a na hřbet nad kořen Frontline-krabicky_pipetaocasu. Jejich účinnost je velmi vysoká, avšak pouze pár měsíců dlouhá. Jejich cena se pohybuje okolo 400Kč. Frontline vs. Advantix: Frontline je šetrnější a nechá klíště zakousnout se, to je následně paralizováno (intoxikovanou krví) a odpadá. Následně umírá. Advantix je repelent a odpuzuje klíšťata ještě před zakousnutím.
  • Spreje – také jsou snadno aplikovatelné. Jejich obrovskou nevýhodou je, že nenastříkáme-li je opravdu na celý povrch těla psa, zůstanou na něm nechráněná místa. U takového vlkodava abychom si lahviček koupili hned několik. A co je nejdůležitější. Sprej se musí dostat na kůži. Na srsti není nic platný, látky se nedostanou do těla a tím pádem je klíště spolu s krví nevysaje.
  • Obojky – určitě jsou cenově dostupné, už jen pro jejich dlouhotrvající účinnost, kterou neztrácí po celou sezonu. Bohužel, i látky z obojku se musejí dostat na kůži, což je mnohdy u více osrstěných psů problém. Na zaručené a kvalitní obojky je vhodné se informovat u veterinárního lékaře.
  • Pudr – pudr je lehce dostupný a snadno aplikovatelný. Pokud zvíře trpí i na jiné parazity, například blechy, je pudr výhodný i z toho pohledu, že se z těla psa rozptyluje do prostředí, kde taktéž působí. Rozptyl také ale způsobí, že ho může pes olíznout, stejně jako kdekoli na svém těle a není to z nejzdravějších olíznutí. V pudru jsou přeci jen toxické látky, které mohou psovi přivodit nějakou tu trávicí komplikaci.
  • Šampón – jeden z nejvíce uctívaných a zároveň největších omylů lidské představivosti. Šampóny působí pouze v době nanesení. Hodinu po koupání máte i se svým čtyřnohým kamarádem smůlu, vítězí a přežívá parazitující host. Navíc antiparazitární šampóny značně poškozují srst.

Když už takového klíšťáka najdete, nejúčinější je použít speciální „hrabičky“ na klíšťata (viz obrázek). Výhoda oproti běžným kleštičkám na klíšťata je, že klíště při jeho vyndavání nezmáčknou, a ono proto nevstříkne svůj obsah do těla hostitele těsně před tím, než ho opustí. Je důležité mít na paměti, že čím déle vyndavání trvá a čím více u toho klíště mačkáte, tím více slintá a pouští svůj obsah a s ním i potenciální nákazu do těla hostitele. Vyndavání klíštěte, ať už hrabičkami, kleštěmi, či vyvykláním za pomoci vatového tamponu a mýdla, tedy musí být co nejrychlejší. Ranku vydezinfikujte, klíštěte se zbavte. Je jedno jak se klíštěte zbavíte, ale zacházejte s ním jako s nebezpečným odpadem, je to možný zdroj infekce a obyčejná ranka na Vaší ruce se Vám může stát osudná. Doporučujeme s klíšťaty zacházet v rukavicích. Co se utžených nožiček (respektive kusadel) klíštěte týká, nebezpečí infekce hrozí nejvíce právě po usilovném rýpání a snažení se kusadla vyndat. Nejlepší je kusadla nechat tam kde jsou, aby zaschly a ranku zajodizovat. Samy pak z těla odpadnou a nezbude po nich ani stopa.

Zda a co má nebo nemá v boji proti těmto nepříjemným parazitům smysl nechám na vašem posouzení. Podstatné je tělo pejska pravidelně kontrolovat, přisátého cizopasníka odsát, ošetřit ranku a následující dny pro jistotu kontrolovat. Budeme-li ovšem upřímní, přesto že jsou to psi, kdo je tu chlupatý a menší, pozor bychom si měli dávat spíše my, lidé. Naši čtyřnozí společníci si v drtivé většině poradí sami spolu s imunitou. Je zajímavé, že přestože my máme obranný systém menší, použijeme spreje pouze, když jdeme do lesa. Na druhou stranu nás může těšit pocit, že jsme našemu pejskovi poskytli komplexní ochranu proti jednomu z mnoha parazitů, kteří na něj číhají.

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét