Menu

Několik rad, jak netrávit Vánoce na veterině

Publikováno: 03/12/2013

Někteří lidé si myslí, že by měli na Vánoce svým čtyřnohým kamarádům přilepšit, a proto jim dopřávají některé pochoutky, které jim mohou ublížit. Velkou nástrahou je například čokoláda, kynuté těsto a sladkosti. Obzvlášť velkým lákadlem pro pejsky jsou čokoládové figurky zabalené ve staniolu.

Další nebezpečí číhá ve zbytcích od stolu u štědrovečerní tabule. Smažené řízečky, bramborový salát a smažená ryba vašemu pejskovi mohou nadělat pěknou paseku v zažívání. Pokud je zvyklý na své granule, je dobré odolat a neměnit stravu, jinak riskujete problémy v podobě obezity z přemíry cukrů a tuků nebo podrážděné trávicí ústrojí. Koření a sůl mohou také poškodit vašemu psovi ledviny.

Udělejte vašemu pejskovi radost a přijďte si k nám do Dogtownu pro vánoční cukroví pečené speciálně pro vaše čtyřnohé kamarády. Více informací o našich pečených produktech najdete zde: http://www.dogtown.cz/pekarna/

cukrovi
Psí vánoční cukroví z naší pekárny

 

pamlsky
Pamlsky z naší pekárny

Další možné zdroje otravy

Jedovaté látky se mohou psovi do organismu dostat pozřením, kontaktem i pouhým vdechnutím, kdy si pes ze zvědavosti k látce jen zkoumavě přičichne. V domácnostech jsou pro něj nebezpečné některé potraviny nebo čisticí prostředky. Ty by měly být bezpečně uloženy mimo dosah našich čtyřnohých průzkumníků. Nebezpečím jsou také jedy určené pro hlodavce, ale i některé jedovaté kytky, hnojiva, různé chemikálie, barvy, laky, těžké kovy, léky.

Jedů a nástrah je tedy opravdu požehnaně, proto nejde ani jednoznačně shrnout všechny příznaky, obecně je ale uváděno především zvracení, průjem, malátnost, popřípadě slinění, abnormální velikost zornic nebo změna teploty. Majitel má v okamžiku otravy maximálně hodinu na to, aby psovi poskytl první pomoc. Proto je rychlé rozpoznání a následné jednání nezbytnou podmínkou pro přežití psa.  Většina jedů se na organismu psa projevuje ve dvou fázích, kdy se při první dostane látka bezprostředně do organismu a ve druhé se již začíná vstřebávat do krve a je roznášena do orgánů po celém těle.

V případě podezření na otravu se v první řadě pokusíme toxickou látku z těla psa dostat, a to vyvoláním zvracení. Ne každý ví, že velmi účinným způsobem je 3% peroxid vodíku (kysličník) smíchaný s vodou v poměru 1:1. Nejlépe tento „nápoj“ vpravíme do psa pomocí injekční stříkačky. Bezpečné množství je 1-2ml na 1kg hmotnosti psa. Použít můžeme i slanou vodu a pro vstřebání zbytkových látek použijeme živočišné uhlí rozpuštěné ve vlažné vodě a opět aplikujeme pomocí stříkačky (na 5kg psa do mezi 10 a 30ti tabletami) a rozjet se za veterinářem.

Jde-li o otravu inhalací, je zapotřebí udržet psa nehnutě, pokud možno bez pohybu a zajistit přísun čerstvého vzduchu a doprava k veterinárnímu lékaři.

Při kontaktu se srstí – to znamená polití kyselinou či jinou toxickou látkou je důležité látku neutralizovat. V případě kyseliny nutno srst opakovaně omýt mýdlem a velkým množstvím vody a při nehodách jakými může být polití barvami nebo laky použijeme vhodné ředidlo a opět opláchneme dostatečným objemem vody.

pes

Nejnebezpečnější jedovaté látky:

Jed na hlodavce – obsahují kumariny, které blokují funkci vitaminu K a tím způsobují rozsáhlé krvácení; průměrná doba otravy je 5-15dní; příznaky jsou drobná krvácení z tělních otvorů (sliznice tlamy, dásně, očí), popřípadě na světlých částech těla (břicho); léčba mimo jiné podávání vitaminu K.

Jed na slimáky – EXTRA nebezpečné; přípravky obsahují metaldehyd a jsou pro psy chuťově velmi atraktivní. Pozření těchto většinou modrých granulek má velmi rychlý průběh s nejsmutnějším koncem – pes začne silně slintat, dostane třes, ztratí vědomí a uhyne. Protijed neexistuje, proto je jedinou možnou záchranou rychlé poskytnutí zažívadel.

Čokoláda – kombinace teobrominu a kofeinu může být překvapivě smrtelná. V případě hořké čokolády se mluví o otravě po pozření 1,3mg na 1kg hmotnosti psa – u 10kg psa je smrtelné nebezpečí při 200g čokolády, u mléčné je situace o něco málo lepší. Toxické látky ovlivňují činnost srdce, mozku a ledvin, přičemž příznaky jako je dráždivost, třes, záškuby, se projeví za 6 až 12hodin, pokračují křečemi, žízní, průjmem, zvracením. Dochází k poškození ledvin a s tím souvisejícími problémy s močením (inkontinence, zvýšené močení), nakonec přijde zpomalení srdeční činnosti, koma a smrt. Samozřejmě, že spolu s čokoládou má stejný efekt kakao, zejména na vaření.

Sladidlo Xylitol – toto sladidlo je nebezpečné hlavně tím, že se zcela běžně vyskytuje ve většině sladkostech (bonbony, žvýkačky..), trochu paradoxně jej obsahují i některé žvýkací kosti pro psy nebo přípravky ústní hygieny taktéž pro psy. Ty ale většinou za otravy nemohou. Za to ty sladkosti. Uvádí se, že zlatému retrívru stačí k otravě jedna krabička tic-taců. Dávka 0,5g/kg psa už vyvolá akutní jaterní selhání a smrt (zaznamenána smrt středního pudla po šesti sušenkách). Příznaky se objeví do 12ti hodin zvracením, apatií, křečemi.

Sinice – všichni víme, že v období léta se psi rádi napijí ze všech kaluží a dalších vodních zdrojů. Ovšem příznaky otravy sinic jsou velmi rychlé, objeví se během několika minut a postihují především nervový systém. Způsobí slinění, záškuby, křeče, zhoršené dýchání, zmodrání a úhyn během pouhé hodiny. Proto se životně vyplatí nenechat psi z přírodních zdrojů pít, ale nosit s sebou na vycházky vlastní vodu.

Nemrznoucí kapalina (Fridex) –  je nebezpečný zejména tím, že jeho součástí je etylenglykol, který má sladkou chuť a tudíž psům chutná. V prvních hodinách se otrava projevuje nesordinovanými pohyby, zvýšenou žíznivostí, zvracením a agresivitou. V další fázi zvracení pokračuje, nastává zjevný útlum, snížená teplota, zrychlený dech a změněný srdečný rytmus, a zúžené zorničky. Po několika hodinách zvracení neustává, objevují se vředy v ústní dutině a křeče. Dochází k otoku a selhání srdce, mozku a ledvin. Záchrana psa je v rukou veterinárního lékaře. Během prvních čtyř hodin se podává aktivní uhlí.

Oleandr – rostlina balkonů a teras, ovšem k otravě stačí vypití vody z misky pod květináčem. Během krátké chvíle se objevují trávicí příznaky a dochází k srdečnímu selhání.

Eukalyptus – další z oblíbených rostlin, obsahuje kyanid. Objevují se záškuby, křeče, smrt.

Ať již jde o jakýkoliv druh otravy, majitel musí zůstat plně při smyslet, nepanikařit a jednat rychle. Rychlým jednáním se rozumí především vyvolání zvracení a bezpodmínečný odvoz k veterinárnímu lékaři. Vždy je lepší ještě během cesty na veterinu zavolat a informovat ordinaci o akutním případu, aby i tam mohla proběhnout rychlá akce vedoucí k záchraně našeho miláčka.

marod

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét