Menu

Pořizujeme si štěňátko

Publikováno: 03/09/2013

O přemýšlení a promýšlení si záležitostí ohledně vhodného psa jsme si již povídali, kdy jsme zvažovali, jak důležité je vybrat správné plemeno, pohlaví a z jakého důvodu pejska chceme. Nyní nastává chvíle, kdy si musíme říci, na co všechno musíme myslet, jedeme-li si již štěňátko vyzvednout.

Je třeba si uvědomit, že se zde budeme bavit o štěňatech od chovatelů či majitelů, čili o čistokrevných jedincích. Pořízení si štěněte či dospěláka z útulku či jiného zařízení je věcí odlišnou, tam se musíme spokojit s informacemi, které nám dají místní pečovatelé, i když informace bývají i tak dostačující, jelikož pejsky většinou až na jejich původ znají a vědí, jak se chovají, jaké mají základní vlastnosti, o to jde především. Ale rozhodneme-li se pro papírového psa, zaplatíme za něj dost peněz, a proto máme právo dozvědět se o něm co nejvíce.

Štěňata svůj vzhled i povahu dědí z velké části po rodičích, i když časem se ke genetice samozřejmě přidávají i zkušenosti a výchova. Proto velmi pomůže, budeme-li moci vidět matku i otce, nejlépe, když budeme mít i možnost je pozorovat v jejich přirozeném prostředí. To by byl dokonalý scénář, na základě něhož byste si mohli vytvořit obrázek o tom, jaké asi vaše štěně bude, až povyroste. Většina chovatelů bohužel nemívá chovný pár, tudíž se s největší pravděpodobností setkáte pouze s matkou. Z otcovy strany vám tak musejí stačit pouze fotky a reference od majitelů matky vašeho štěňátka. Ale určitě geny nepodceňujte, minimálně s matkou se chtějte seznámit, chtějte vidět, v jakém je stavu a kde žije. Zároveň je to ochrana proti tomu, abyste nepadli do pasti množitelům. V takovém případě byste totiž svou koupí nejen, že odsoudili matku k opětovným porodům, ale dosti pravděpodobně si odvezete i nezdravého jedince.

Jste-li v této oblasti nováčkem a jedná se o první pořízení štěňátka, je dobré si s sebou vzít někoho, kdo o psech něco ví a se samozřejmostí se zeptá chovatele na věci, které vás nemusejí napadnout. Štěně by mělo být při odběru nejméně šest týdnů staré, ideálnějším řešením je však osmý týden. Je to z toho důvodu, že mládě kromě potřeby výživy prodělává takzvané vtiskávání, což znamená, že se učí od matky její přirozené chování a současně se socializuje s ostatními psy. Není-li mu umožněno učit se od fenky, nemuselo by se dobře snášet s ostatními psy, případně by jednoduše neumělo něco, co je pro psa přirozeností. I sám chovatel by měl mít z těchto důvodů zájem na tom, aby odběr proběhl později.

Pořizujeme-li si jedince s průkazem původu a ve standardu plemene je podmínkou chovnosti správný skus či přítomnost všech zubů, nezapomeňme se podívat štěněti i na chrup a situaci zjistit na místě. Zrovna tak uši by měly být čisté – bez tmavého drolivého mazu, který může být známkou svrabu – další indicie k zjištění podmínek, v jakých psi žijí.

Určitě se zeptejme i na odčervení – ta by měla probíhat od druhého týdne do tří měsíců po dvou týdnech. Toto pravidelné odčervování je důležité proto, aby se zachytila v případě vnitřních parazitů všechna dozrávající stadia, neboť odčervení působí jen na dospělce a jen 24hodin. Vajíčka jsou tak chráněna a je třeba je zneškodnit opět po dozrání v dospělce. Od tří měsíců do jednoho roku odčervujeme už jen každého čtvrt roku a v případě již dospělých psů se nejčastěji doporučuje odčervovat dvakrát až čtyřikrát ročně.

Kromě odčervení je nutné i očkování, i když ze zákona je povinná jen vzteklina. Očkování proti vzteklině můžeme pejska nechat na rok až na tři, dle typu vakcíny. S očkováním proti vzteklině se začíná ve 3. měsíci věku štěněte. Standardně se ale začínají štěňata očkovat v šestém týdnu a následně se po přibližně třech týdnech dvakrát přeočkují. První očkování by tedy měl zajistit ještě chovatel v již zmíněném šestém týdnu, přeočkování v devátém a dvanáctém týdnu již bude na vás. Tato tři očkování zajistí zvířátku imunitu proti nemocem jako je psinka, infekční zánět jater, parvoviróza, parainfluenza a leptospiróza. Nadstandardní očkování pak veterinární ordinace nabízejí proti koronaviróze, infekční laryngotracheitidě, tetanu a lymské borelióze. V průběhu dalšího života psa ho necháváme navakcinovat už jen jedenkrát ročně. Pro ty, kteří se bojí, že by si snad odčervovací a očkovací povinnosti nezapamatovali, může být potěšující skutečností, že ošetřující lékaři prohlížejí očkovací průkaz při každé prohlídce a na právě tyto dvě věci se zaměřují – alespoň tedy ti dobří.

Samozřejmostí by měly být dále otázky výživy – jak často, čím a v jakém množství se momentálně krmí, jak se bude jeho strava s jeho růstem vyvíjet. Současně se ptáme i na péči o srst, na její úpravu, stříhání, česání, koupání a opět – jak často, čím. Hlavně kvalitní strava je zejména v prvním roce pejska důležitá, protože se štěně vyvíjí a roste.

Stejně jako lidé, i psi potřebují svůj určitý životní standard, aby se z nich vyvinuli krásní a zdraví jedinci. Základem je proto znát odpovědi na výše zmíněná témata a pravidlo, že když něco nevím, tak se zeptám. S péčí o srst i krmivem vám mohou poradit právě v Dogtownu, o termínech odčervení a očkování vám jistě dá vědět veterinární lékař.

Článek pro Vás připravila Michaela Francová

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét