Menu

Vybíráme plemeno

Publikováno: 22/08/2013

Pořízení psa není zdaleka tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Není to stejné, jako když si vybíráme, kam pojedeme na dovolenou. Takový pes je nám závazkem na deset i dvacet let, proto bychom s ním měli počítat i do budoucna. Je potřeba pečlivě uvážit čas, který se mu budeme moci věnovat a podmínky, které mu můžeme poskytnout pro šťastný život.

Jednotlivá plemena nebyla vyšlechtěna jen kvůli jejich exteriéru. Ano, vzhled je u psa důležitý, ale spíše na výstavách, nikoliv v běžném životě. Tam záleží na velikosti a povaze čtyřnohého jedince. Přesto právě výstavy jsou ty, které svým způsobem udávají směr. Ke každému plemenu je vytvořen takzvaný standard popisující, jak má to které plemeno vypadat. Ale abychom si byli opravdu jisti jeho původem a rodiči, každý čistokrevný pes by měl mít rodokmen obsahující několik dalších generací předků. Měli bychom znát základní povahové vlastnosti psa, kterého získáme od dosavadního chovatele a i on by se ve „svém“ oboru měl dokonale vyznat. Přesně by nám měl být schopen říci specifika a odlišnosti rasy, jeho potřeby i nešvary.

Jak už bylo výše vyjádřeno, každé plemeno tedy nějak vypadá, má nějaké vlastnosti. Při výběru štěněte je nutné zapomenout na roztomilý kukuč malého krasavce, ale představit si ho v dospělosti – jak bude velký, jak bude mohutný, jak bude štěkat a dokonce u specifických plemen jak bude slintat.

Na rovinu si můžeme říct, že do garsonky se kavkazský pastevecký pes jednoduše nevejde. A pravděpodobně se pro něj do ní nevejde ani miska s krmivem, jelikož mu s naprostou určitostí nestačí k večeři jen hrstička granulek. Odhadem se uvádí, že velké rasy jako je leonberger nebo slavný bernardýn Beethoven, spotřebují denně i dva kilogramy masa – nelevné že?

V úvahu bychom měli brát i osrstění našeho favorizovaného plemene. O takzvaných nelínajících psech jsme již psali, ti ostatní jednoduše línají. Dlouhosrstí zpravidla mění srst na jaře a na podzim, v průběhu roku to není nic, co by se nedalo zvládnout, ale počítejme s tím, že práce s tím bude.

Pánové zřejmě budou uvažovat o účelu, k jakému by se pes měl hodit. K zahrádce bychom mohli uvažovat o hlídacích plemenech, která jsou ostražitá a pozorná, nečekané návštěvy hlasitě ohlásí a jde z nich přirozený respekt. Spolehlivě by v tomto ohledu měli fungovat ovčáci, bernardýni nebo rotvajleří.

K aktivním mladým lidem, co si libují ve výletech, by se báječně hodil temperamentní setr nebo foxteriér. Jsou to velmi živá plemena, která pohyb doslova milují a zároveň bez něj nemohou existovat. Život bez pohybu by pro ně představoval smutný a nudný život, s tím musíme jednoduše počítat.

Do rodiny s dětmi se pro změnu hodí některý z takzvaných společenských psů, kteří byli vyšlechtěni čistě pro radost svých páníčků.

Zkušení milovníci psů či kynologové mívají pro svou práci takzvaná pracovní nebo lovecká plemena, která ovšem bývá často nesnadné vycvičit. Výcvik vyžaduje velké znalosti a zkušenosti, jelikož by se necvičení psi v běžném životě mohli začít nudit a to by časem mohlo způsobit nemalé neplechy a rozepře.

Toť alespoň malá nápověda a vodítko pro ty, kdož přemýšlí o pořízení psa. Každý by měl zvolit takové plemeno psa, kterému je schopen poskytnout co nejlepší životní podmínky a nenechat se ošálit okouzlujícím štěnětem nevhodným do našich podmínek, které by s námi bylo v dospělosti nešťastné.

Měli bychom najít takovou rasu či křížence, jež disponuje povahovými vlastnostmi takovými, že naše podmínky, náš byt, dům, zahrada či zaměstnání mu nebudou dělat nejmenší problém. Zamezíme tak bodu, kdy se obě zúčastněné strany stanou nešťastnými.

Článek pro vás připravila Michaela Francová

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét