Menu

Pudl

Publikováno: 25/07/2013

Pudl se řadí mezi jedno z nejstarších psích plemen pocházející z Francie. Jeho předkové byli evropští vodní psi. Nejen proto je jeho minulost spojována s lovem vodní zvěře a jejím přinášením pánovi. Zrovna tak jeho francouzské pojmenování „caniche“ – vodní pes naznačuje, odkud vítr vane.

Jeho vášeň pro lov mu zůstala v genech i přesto, že poněkud změnil svůj cíl. Dnes se nadšeně honí za balónky, létajícími talíři, bumerangy – jednoduše bude běhat za vším, co se mu hodí. Pudl se vyznačuje velkým temperamentem a energičností. Jedním z nejvíce charakteristických rysů je však jeho hravost a šaškování. Také kvůli jeho neustálému blbnutí je vhodným společníkem dětí, i když ne těm malinkým.

Je velmi citlivý a špatně snáší jejich neohrabanost. I při výchově nemá rád hrubé zacházení. Pudl je velmi inteligentní, vnímavé a přizpůsobivé plemeno. Proto stačí ho vychovávat mírně, ale důsledně. Je vhodným psem pro začátečníky právě pro jeho bystrost, lehkost učení a věrnost pánovi. Co však potřebuje, to je kontakt s jeho pánem, s jeho rodinou. Tito psi patří mezi společenská plemena, a proto blízkost jejich smečky patří mezi jejich prioritní každodenní potřeby. Soužití s ostatními domácími zvířaty jim obvykle nečiní žádný problém. Dožívají se 13-16 let.

Pudl je znám jako „harmonický pes středních proporcí“, jež můžeme vidět ve čtyřech různých velikostech – pudl toy, trpasličí, střední a velký. Rovněž barevných rázů existuje hned několik – černá, bílá, hnědá, stříbřitě šedá a aprikot.

Pudlové jsou typičtí a na první pohled rozeznatelní svou šňůrovitou, častěji k vidění však kadeřavou srstí s klasickým střihem „na lva“, jež se dochoval od počátků, kdy byli lovečtí psi takto stříháni především kvůli tomu, aby se pod tíhou své mokré huňaté srsti ve vodě neutopili. Co je však jeho obrovskou výhodou je, že nelíná. Respektive líná, ale srst zůstává v kožíšku a tím za sebou nezanechává doma stopy. Na oplátku za takový komfort ale vyžaduje pravidelné kartáčování, aby se právě zbavil přebytečných chlupů. Také je potřeba nechat jej stříhat o něco častěji než ostatní plemena.

Kohoutková výška:

Toy pudl:                    24-28cm

Trpasličí pudl:             28-35cm

Střední pudl:              35-45cm

Velký pudl:                45-60cm

Náchylnost k nemocem: Pudlové bývají relativně zdraví. Dědičně se u nich může objevit luxace pately (čéšky). Náchylnější jsou také k nemocem očí.

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét