Menu

Množírny aneb „chov psů za účelem prodeje“

Publikováno: 10/06/2013

Nebo ještě výstižněji, mučírna. O co tedy vlastně jde. Těm „hodným“ o zájmový chov psů. Mají svoji chovatelskou stanici, jsou registrovaní a ze svého výdělku v případě prodeje štěňat z vrhu odvádějí řádně daně. Těm „zlým“ jde o narození co nejvíce štěňat co nejčastěji za účelem prodeje a co největšího a nejrychlejšího zisku. Nálepku mají ale obě strany bohužel společnou – chovatelé psů. Rozdílem jsou tedy na první pohled priority. Takzvaným množitelům jde v první řadě o sebe a svoje blaho. „Opravdoví“ chovatelé psů naopak upřednostňují komfort a pohodlí svých psů, především fen.

Feny hárají dle plemene jednou až dvakrát ročně. V té době je možné je připustit, aby zabřezly. V případě úspěšného páření fena přivede na svět štěňata přibližně po 63 dnech a následně by nově narozená mláďata měla být v mateřské péči a blízkosti šest až osm týdnů. Pro feny je krajně nevhodné, aby měly štěňata po každém hárání. Vyžadují zvláštní péči i pozornost. U majitelů množíren feny odpovídající podmínky ale nemají. Připouštějí se častěji než je zdrávo, nezřídka při každém hárání. S každým vrhem je fena slabší, takže má i méně statné potomky. Navíc se psi často množí nekontrolovaně a může tak dojít i k páření příbuzenskému, což sebou nese riziko genetických vad a mutací u ratolestí. Takto postižených štěňat se následně majitelé zbavují usmrcením, pokud je vada zjevná, nebo se je snaží prodat pod záminkou kvalitního jedince. Novopečený majitel roztomilého klubíčka se tak záhy může ocitnout na veterině častěji, než by se u zdravého štěněte čekalo a utratit nemalé částky za nezodpovědnost prodejce štěněte.

Obvykle však přinejmenším okolí pojme podezření, že se za zdmi něco nekalého děje. Z množíren se obvykle ozývá větší frekvence štěkotu či kňučení, neboť je psů na místě hodně. Může být cítit i zápach močůvek či výkalů. Mnozí psi jsou nemocní, ve špatném zdravotním nebo psychickém stavu. Když si zájemci přijdou pro štěně, často jsou vpuštěni pouze do jedné místnosti, kde vyčkají, až jim bude štěně přineseno. Je dobré chtít vidět a vědět více. Matku, popřípadě otce štěňat, je-li přítomen. Na něm se většinou ihned pozná, odkud vítr vane. Fena může být na oko udržovaná, čistá, přesto bude nejspíš strhaná,vysílená a unavená, bude mít nezvykle hodně vytahané cecíky z neustálého a často se opakujícího kojení. O  dospělé psy je v množírnách staráno nejméně. Tyto rozlišovací znaky platí jak nepapírových, tak u papírových psů.

Důležité je uvědomit si, že státní orgány chovatelské stanice běžně nekontrolují. Je tedy na veřejnosti takovéto nezákonné organizace hlásit a zamezovat tím jejich dalšímu šíření. Možností, kam se obrátit je několik.

 

Nabízí se především obce nebo Státní veterinární správa. Také připadá v úvahu živnostenský úřad, berní úřad, v případě papírových psů příslušný chovatelský klub. Kromě možného týrání zvířat jde totiž téměř jistě o nepovolené či neregistrované podnikání. V případě, že záležitost nahlásíte státní veterinární správě, skutečnost prověří a pokud zjistí, že něco není v pořádku, předá případ obci s návrhem řešení. Může se dožadovat snížení počtu zvířat či samotný zákaz chovu.

Obce tedy následně zajistí nápravu situace, provede příslušná opatření, uloží pokuty a formou zpětné vazby informuje o postupu a řešení Státní veterinární správu. Tím to ale zdaleka nekončí. Tito „chovatelé“ jsou nadále pod dozorem a chodí k nim kontroly, zda ve své činnosti nepokračují.

Psi z množíren končí v útulcích, všemožných nadacích na jejich ochranu, u veterinářů. Někteří se léčí dlouhé měsíce, roky. Pokud nemusejí být utraceni, mnozí si následky nesou celý život. Vlivem špatných podmínek jim hrozí kdejaká těžko vyléčitelná nemoc, špatný psychický stav. Potřebují čas, trpělivost a lásku, než se opět stanou šťastnými a užívajícími si psího života.

 

 

 

 

 

 

 

 

Před rokem byly vydány Nadačním fondem PSÍ NADĚJE tyto informační letáky k zastavení množení psů nelegálním způsobem:
Strana 1

Strana 2

Strana 3

Strana 4

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét