Menu

Knírač malý

Publikováno: 22/04/2013

Dnešní knírač je vcelku mladé plemeno, jež vzniklo až v 80. letech 19. století. Zato jeho předchůdce je známý již z doby kamenné. Původně to bývali psi bažinní, k lovu bobrů a jiné malé zvěře, hlídání dvorů a stájí nebo lovili krysy a ostatní hlodavce. Z těchto psů postupně vznikl knírač, trpasličí knírač a pinč.

Všichni knírači ale mají společnou ocelově šedou nebo stříbrnošedou barvu, vous a obočí. Velikostně se rozlišují dle typu od malých až po ty velké.

Knírač malý

Jeho původní zemí je Německo, kde byl znám pod názvem „opičí pinč“. Jeho křížením spolu s menším středním kníračem vznikla varianta malého knírače, jehož předkové chytali ve stájích myši a jiné hlodavce.

Dnes je jeho úloha především společenská. V důsledku jeho inteligence a pozornosti se schopnostmi hlídače, jež si v genech podržel, je vhodný i jako pracovní pes. Je vhodný pro výcvik i zkoušky, dobře se uplatní po boku celníků při hledání drog. Na druhou stranu je u něho nutná důslednost, kromě jeho kladných vlastností, jakými je bezesporu například temperament, je také dost paličatý a svéhlavý.

Z kruhu rodinného si vybere páníčka, na němž se stane závislým. Pokud je od malinka zvyklý na jiné domácí mazlíčky či děti, nebývá s jejich soužitím problém. Agresivní nebo útočný nebývá, rozhodně konflikt nerozpoutá. Ale dá si říct, pokud ho někdo ke rvačce vyzve. K cizím je zdrženlivý a nedůvěřivý.

Je to plemeno, které nepotřebuje příliš mnoho prostoru, vhodný je do bytu. S ohledem na jeho tvrdohlavost je vhodnější pro lehce zkušenější chovatele. Nenechte se zmást jeho velikostí. Ať už je jakkoli velký, ať jde o knírače malého či velkého, jednou je to knírač a ten bude mít vždy geny, jež budou vyžadovat důslednou a spravedlivou výchovu. Je pro něj důležitý kontakt se svým pánem, kterému bude ochotně hlásit každého hosta.

Knírači se vyznačují hrubou srstí s obočím a vousem, barvy černé nebo stříbřitě černé. Méně, ale můžete narazit i na bílého malého knírače nebo tzv. „pepř a sůl“. Pes je to jinak dobře stavěný, silný a svalnatý. Dožívá se v průměru 14-ti let, ale obvykle je číslo vyšší, kolem 16-ti.

Kohoutková výška:

30 – 35cm

Hmotnost:

4-8kg

Náchylnost k nemocem: Plemeno malého knírače je vesměs zdravé. Může se ale objevit luxace pately (vykloubení čéšky), zubní kámen, ledvinové kameny. Ty se ale spíše vyskytnou u psů v nevhodných podmínkách, jako je například dlouhodobý pobyt venku.

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét