Menu

Velškorgi Cardigen

Publikováno: 11/01/2013

V předchozím článku jsme se již zmiňovali o plemeni Welsch Corgi obecně, takže jen pro připomenutí v historii se jednalo o honácké psy, kteří měli na starosti hlídání stád, lovení zvěře a hnaní zvířat na jatka či trh. Byli to psi silní a neobyčejně chytří.

Název plemen je odvozen od slova „cordi“, což znamená volným překladem „malý pes“.
Tato malá, podsaditá psiska s krátkýma, svalnatýma nohama a špičatýma ušima svým zjevem tak trochu připomínají lišku.

Velškorgi jsou psi přátelští, milí a oddaní. Mají smysl pro humor a jsou nenároční, inteligentní, se zdravým sebevědomím. Splňují veškeré požadavky na ideálního a všestranného člena rodiny. Na svou lidskou smečku jsou velice fixovaní a je proto nutné s nimi být v častém kontaktu, jinak jsou nešťastní.
S výchovou je lepší začít již od štěněte, aby se včas pomocí řádné důslednosti potlačila případná dominanci.

Můžeme se s ním věnovat turistice, agility, výcviku, ale i lenošení a gaučingu, pokud od něj občas odběhneme na delší procházku nebo na výlet. Přestože jsou velškorgi přizpůsobiví, pohyb přeci jen potřebují. Koneckonců jsou to taky honiči. S ostatními domácími zvířaty včetně jiných psů se snáší velmi dobře. K dětem jsou vlídní a laskaví.

Velškorgi cardigen
Původnější a také rozšířenější z obou druhů Velškorgů. Do Walesu se dostal ze střední Evropy spolu s Kelty.

Na rozdíl od Pembrokeho má uši více zaoblené, čumák vyšší a ocas dlouhý. Cardigen je větší a robustnější. Charakteristické je jeho široký hrudník a mohutné tělo s krátkou až středně dlouhou, rovnou, tvrdou srstí a hustou podsadou. Povoleny jsou všechny barevné kombinace, jen nesmí převažovat bílá.

Povahově je vyrovnanější, se silnějšími nervy. S Pembroke si oblíbili stejný styl vynucení si pozornosti – štípání do nohou. Zřejmě se k tomuto zvyku dostali činností spojenou i se zábavou, jelikož s oblibou koušou do nohou občas dodnes. Je proto třeba je zlozvyk odnaučit. Nejedná se o projev agrese ani ničeho nebezpečného. Velškorgi vám svým štipem nijak neublíží, ale je to nepříjemné a jakmile se naučí rodinu štípat, naučí se jí i řídit. A rodinu na oplátku naučí poslouchat jeho.

Kohoutková výška:
30cm

Hmotnost:
11-17kg

Náchylnost k nemocem: Dispozice k nemocem má stejné jako jeho kolega Pembroke. Mohou se vyskytnout problémy s páteří či mít progresivní atrofii sítnice. I u Cardigena musíme být pozorní při podávání vhodné stravy v odpovídajícím množství, má sklony k tloustnutí.

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét