Menu

Starý (a dobrý) pes

Publikováno: 08/01/2013


Pokud si netroufnete na malé, štěněčí střeštiprdlo, nebo chcete „jen“ poskytnout krásný zbytek života někomu, kdo vaši lásku potřebuje, určitě sáhněte po starším psovi. Vězte, že svého rozhodnutí nebudete litovat ani v nejmenším. Jako každá věc, i tento čin nese svá specifika, výhody a nevýhody.

V první řadě je třeba si uvědomit, že stáří není nemoc. Pokročilý věk u psa je synonymem klidu a rozvahy. Bez nutnosti výcviku a neustálého okřikování vám bez očekávání nezačne starší pán či dáma škubat vodítkem, ani vás nebude celou procházku tahat. Takže se nevrátíte domů uřícení a s přiškrceným psem. Nebude mít potřebu vám utíkat, honit se s vámi nebo se zvířátky v lese, či dokonce dokazovat dominanci jinému psímu konkurentovi. Tyto aktivity s radostí přenechává těm mladším, ještě nevyřáděným. Zkrátka takové procházky pro vás oba budou znamenat pohodový, společně strávený čas na čerstvém vzduchu. Proto jsou starší psi ideálními partnery pro starší lidi či klidné až lenivé povahy.

A další výhoda – takový pes senior bude mít těžko někdy chuť na váš perský koberec, židle z masivního dřeva nebo vaše zbrusu nové lodičky do práce. Navíc potřebuje dostatek spánku, což s kombinací s horším sluchem způsobí, že po vás nebude ani hlasitě tesknit, ani nebude reagovat na podněty z vnějšího okolí, což zajisté ocení i nejeden soused. A hygiena? Starý pes? Ani zde není navzdory předsudkům žádný zásadnější problém. Psi jsou čistotní od přírody. Mají to zkrátka v genech. A i kdyby na nich čistotnost po jejich život nikdo nechtěl, mají rádi teplý, suchý pelíšek. A s vaší pomocí, pochopením a kapkou trpělivosti si brzy nastavená hygienická pravidla osvojí, budou je respektovat a plně dodržovat.

Vnější projevy stárnutí jsou si s lidskými velmi podobné. Vypadávání zubů, šedivění srsti, zhoršení zraku či sluchu, ztuhlost, bolestivost kloubů. Asi z toho pro vás vyplyne, že péče bude náročná a především finančně nákladná že? Jenomže. Většina z těchto příznaků je nevyléčitelná, proto zajišťujete jen jejich bezbolestnost – podáváte léky, jež vás vyjdou na stokoruny. Kdyby náhodou bylo hůře a vyskytl se nádor či něco jiného závažného, drahou a obtížnou operaci starý pes podstoupit nemůže. Ani každodenní běžné náklady nebudou činit nic výjimečného. Stačí přizpůsobit krmivo věku psa. Dnes jsou na trhu k dostání všechna možná speciální krmiva. Dietní i výživná, pro nejmladší i nejstarší, pro velké i malé. Starší psi se doporučuje krmit spíše dvakrát denně a méně, než jednou a více. Když jim alespoň občas vyčistíte zuby, zamezíte tak možnému zánětu dásní. Navlhčenou vatou vyčistíme okolí očí. Ale v tom se péče nijak neliší od psů jiných, mladších. Srst kartáčujeme o trošku jemněji, kůži mají tenčí a citlivější, ale ani v tomto se starost o psy žádných věkových kategorií neliší. Nejvíce poznáte jeho zdravotní stav pozorováním. Koukejte na příjem a výdej vody, chování.

Psí senioři se i dobře začleňují do domova, kde má své hnízdečko již nějaký jiný chlupáč, nebo dokonce celá smečka. Ten pomalu se pohybující nově příchozí totiž pro ně neznamená žádnou konkurenci ani někoho, koho by se měli obávat. V těch horších případech se hafani zdárně ignorují.

Asi největší nevýhodou je ta citová. Obava z brzké ztráty a následné bolesti z opuštění je mnohdy dostatečný důvodem pro výběr mladého a zdravého jedince. Základní otázka tedy zní: „Pro koho to vlastně dělám? – pro sebe, nebo pro opuštěného starého psa?“ Jestli jste odpověděli druhou možností, vězte, že ač vámi bude zvíře milováno, nikdy se nevytvoří stejný vztah, jako kdybyste ho měli od štěněte. A i kdyby náhodou. Skutečně je bolest ze ztráty větší, než vědomí, že jste nějakému chudákovi odsouzenému na dožití o samotě a bez někoho, kdo ho má rád, poskytli teplo domova, bezpečí, a hlavně lidskou ruku, jež ho pohladí?

Pro každého, kdo se rozhodne zapomenout na předsudky a chce dát šanci nějakému starému nešťastníkovi šanci své dny dožít důstojně, u plné misky a milujícím páníčkem, existují internetové stránky www.dejtenamsanci.estranky.cz. Buďte si jisti, že pes vám vaši péči a lásku nezapomene. Oplácet vám bude stejnou mincí. Stane se milým, oddaným a vděčným společníkem, jež bude nejvíce toužit být schoulen ve vaší blízkosti. Vždyť přeci dát lásku a péči nic nestojí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Článek pro vás připravila Michaela Francová

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét