Menu

Kavkazský pastevecký pes

Publikováno: 21/12/2012

Společným předkem psů horského typu byla pravděpodobně Tibetská doga. Tito psi sloužili především pro ochranu jak svých pánů, tak jejich stádům. Byli velice ceněným majetkem, neboť jejich smysly neselhaly ani při odpočinku. V případě nebezpečí byli okamžitě ve střehu a vždy připraveni zastat se pastevců i stáda.

Mezi jejich klady se řadila i odolnost vůči počasí. Bez větších obtíží zvládali jak třicetistupňové mrazy, tak i třicetistupňová vedra, což bylo při tehdejším kočovném způsobu žití velmi zapotřebí. Jejich světlá srst jim také zajišťovala relativní bezpečí před zbraněmi svých pastevců, jimiž majitelé bránili stádo před predátory. Pastevci své svěřence díky barvě bezpečně rozeznali od škůdce. Nejzranitelnějším místem se při potyčkách jevili ušní boltce, proto začaly být štěňatům odstraňovány. Od tohoto se ale upustilo, a tak dnešní horští psi mají ušní boltce opět jako všichni ostatní.

Inteligence horských psů je natolik velká, že se bez povelů a zbytečných cavyků pastýřů strategicky rozmísťovali kolem stáda, aby jej mohli co nejefektivněji střežit a v případě ohrožení okamžitě zasáhnout. Jejich nezávislost a ostražitost se prostřednictvím genů přenesla i na jejich dnešní potomky.

Dnes již sice tito psi střeží stáda jen zřídkakdy, ovšem místo dobytka mají lidé rodinné domy, stavby, areály, ve kterých nejsou cizí vítáni.

Kavkazský pastevecký pes je varietou středoasijských pasteveckých psů. Kavkazští obyvatelé je chovali pro ochranu stád a obydlí. Žili ve značné izolaci. Proto jsou poněkud typově odlišní od jejich ostatních pasteveckých kolegů. Do Evropy se dostali v druhé polovině dvacátého století.

Podobně jako na Kavkazu, i v Evropě byli hojně využívaným plemenem určeným pro hlídání. Zde však již nestřežili stáda, nýbrž okolí hranic a důležité objekty. V důsledku jejich šlechtění pro ochranu a obranu se v souvislosti s nimi mluví jako o psech s téměř žraločí povahou. Svým charakterem jsou velmi podobní středoasijským pasteveckým psům. Přeloženo do vlastností, jedná se o psy samostatné, uzavřenější a sebejisté. Známí jsou také svojí ostrostí a nedůvěřivostí k cizím. V rodině jsou však milí a přátelští, se značným ochranářským instinktem. Pohyb je pro tyto psy nezbytností. Kavkazský pes by měl být pouze v rukou zkušeného a vyrovnaného kynologa. Dožívají se dvanácti až čtrnácti let.

V závislosti na životním prostředí se vyvinulo hned několik forem těchto silných a velkých psů s krátkou i dlouhosrstou variantou. Jsou hustě osrstněni s rovnými a hrubými chlupy se silnou podsadou. Kavkazáci hrají, jak se říká všemi barvami s výjimkou černé a hnědé.

Kohoutková výška:
pes       minimálně 65cm
fena      minimálně 62cm

Hmotnost:
od 50 do 100kg

Náchylnost k nemocem: Kavkazský ovčák patří mezi zdravá plemena, odolná vůči nemocem.

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét