Menu

Tibetská doga

Publikováno: 19/12/2012

U tibetské dogy je označení „doga“ zavádějící, jelikož by mělo jít o psa dogovitého, který se neřadí mezi horská plemena, kterým tibetská doga je. Jenže zde nemůžeme spojovat doslovně název s plemenem. Vhodnější by pro ni bylo pojmenování Tibetský pastevecký pes. Nicméně ať doga nebo „tibeťák“, v každém případě nezapře svůj původ na území dnešního Tibetu. První Tibetská doga, jež se dostala do Evropy, byla údajně dovezena jako dárek pro anglickou královnu Viktorii v polovině devatenáctého století.

Dle historie se jednalo o psa cvičeného k lovu velké zvěře. Záměrně u něj byla pěstována zloba. V polovině devatenáctého století byly Tibetské dogy dokonce k vidění v zoologických zahradách v Anglii coby divoké šelmy. Nebyly ovšem dále množeny a nekřížily se ani v jejich domovině. O století později tak plemeno málem vyhynulo a chovatelé museli s jejich šlechtěním začínat v podstatě od začátku.

Tibetská doga má drsnou, rovnou srst s hustou podsadou. Chlupy jsou středně dlouhé různých odstínů černé, černočervené, tmavě hnědé, zlatavé a šedé. V době línání je nutné srst pravidelně denně česat, jinak však nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Svou postavou vytváří dojem mohutnosti a těžkosti. Chůzi má však rozvážnou a lehkou. Výkyvy počasí snáší velmi dobře, co miluje je však sníh a zima. Proto je možné ji celoročně ubytovat ve venkovním kotci se zateplenou boudou. Jsou věrné a oddané svému pánovi.

V České republice se jedná celkem o rozšířené a oblíbené plemeno. Doga je vysoce inteligentní a samostatná. Má velice dobře vyvinuto teritoriální cítění. Patří mezi velmi dobré hlídače, které ale při správné výchově neublíží ostatním domácím zvířatům. Pokud ji odmalička navyknete na kontakt s lidmi, stane se i velice kvalitním společníkem. Pro své samostatné vyhodnocování a řešení problémů je méně vhodná pro výcvik poslušnosti. Patří do rukou zkušenějšího kynologa, jež zvládne s jejím nezávislým chováním správně pracovat. Dožívá se průměrně jedenácti let.

Kohoutková výška:
pes přes 66cm
fena přes 61cm

Hmotnost:
cca 60kg

Náchylnost k nemocem: Tibetská doga není náchylná k žádné specifické nemoci. Je však nutné pro její obří rozměry krmit vysoce kvalitní stravou a dávat pozor na správné vyvážení vápníku a fosforu v krmivu. Dále je nutné jako doplněk stravy podávat přípravky pro správný vývoj kloubů.

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét