Menu

Nové štěně

Publikováno: 12/06/2012

Pořízení čtyřnohého kamaráda je radostná, nicméně velmi odpovědná záležitost. V rozhodování často podléháme módním trendům nebo jen imponujícímu vzhledu psa či plemene, aniž bychom si rozmysleli a zjistili, co bude pejsek potřebovat. Mluvíme hlavně o času, který musíme pejskovi věnovat, pak o prostředí které mu můžeme nabídnout, zkušenostech s výchovou a bohužel i o financích, které nás to bude stát.

Výběr plemen je dnes opravdu obrovský a informací o nich mnoho. V atlasu plemen se dozvíte, že každé plemeno je úžasné a pejsek výborný společník, ale ne pro každého. Například pro člověka, který rád tráví většinu času aktivně a v přírodě jsou vhodná lovecká a sportovní plemena. Lidé, kteří si pořídí irského setra pracovní linie do paneláku, jsou už v půl roce nešťastní, protože na rozdíl od jejich pudla či jezevčíka se pohodové vycházky proměnily v dostihy. Žádná informace není objektivnější, než vlastní zážitek. Zkuste si to nanečisto formou pohlídání pejska plemene, o kterém uvažujete, třeba když jedou vaši známí nebo sousedi na dovolenou. Za 14 dní už víte, co dospělý pejsek obnáší a rozhodnete se lépe. Velká a temperamentní plemena vyžadují až několik hodin vašeho času denně a 365 dní v roce. Pokud jim ten čas nevěnujete, pejsek si nezvykne (jak se někteří mylně domnívají), ale začne vás trestat – a právem, demolicí bytu nebo zahrady. Hlavní je, že je nešťastný, a to Vaší vinou. Pak je vhodné pejskovi najít jiného páníčka, který mu dá to, co potřebuje. Je neuvěřitelné, jak si mladí pejskové rychle zvyknou a nemají s tím žádný problém. U malých plemen je dobrým řešením pořídit dva od malička. Zabaví se navzájem a nepotřebují tolik Vašeho času.

Dalším faktorem ve výběru je osrstění pejska. Hladkosrstého pejska udržujete velmi snadno, nemusí se profesionálně udržovat, češe se minimálně a koupe několikrát do roka (dle potřeby). Naopak plemena jako je bišonek, americký kokršpaněl nebo afgánský chrt jsou náročná na každodenní domácí údržbu a tady už musíte počítat i s dalšími náklady na profesionální údržbu. Pro začínající pejskaře je nejvhodnější pejsek s krátkou srstí, maximálně střední velikosti.

Výchova psa je stejně náročná jako výchova dítěte, ale o hodně rychlejší, proto je dobré, když začátečníci docházejí do dobrých psích školiček. Spoléhejte se ve výběru psí školy hlavně na doporučení od lidí. Neučí se tam jen pes, ale hlavně majitel. Další možností je pořídit si už dospělého pejska na inzerát či z útulku. Ve většině případů je zvládnutí výchovy snadnější a už dopředu víte, jaké bude mít pes vlastnosti a povahu. Ve většině útulků se můžete s pejskem před osvojením poznávat prostřednictvím společných procházek.

Vybraný pejsek vás bude provázet životem 15 i více let, proto si musíte promyslet, jaké plány máte do budoucna a vybrat si jedince, který vám údržbou, velikostí, temperamentem i finanční náročností nebude na obtíž po celou dobu svého života.

Dobře vybraný pejsek prosvětlí každý váš den a váš život. Je dobíječ energie, je to společník, který s vámi bude podnikat všechno, jen aby byl s vámi. Vždycky vás miluje, vždy se na vás těší a je tady vždy, když si chcete hrát nebo smutnit. Ráno je většinou první kdo vás budí a večer poslední kdo vás olízne na dobrou noc. Je snadné udělat mu radost – vycházkou, pamlskem i pohlazením a on za to bude dělat radost vám…

Článek pro vás napsala Karla Třešková

Objednávka portrétu Vašeho psa


Dekujeme za objednavku

Vyskytla se chyba, zkuste prosim znovu.

Focení Venku
Focení v Ateliéru
Ilustrace - Charakteristický Portrét